Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

2 Remmare AB

5564909512 · Svedala

Normal registerstatusSNI 46360SNI 47242Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

2 Remmare AB har organisationsnummer 556490-9512. Nettoomsättningen var 19,95 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025. Rörelseresultatet var 2,04 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 3 (31 aug. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Skåne län
Registrerat
10 aug. 1994
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med socker, choklad- och sockerkonfektyrer

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2024 → 31 aug. 2025 · Jämförelsen innehåller 7 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+33 %Föreslagen utdelning 0,30 Mkr → 0,40 Mkr
+31 %Obeskattade reserver 1,59 Mkr → 2,09 Mkr
+25 %Kassa & bank 4,69 Mkr → 5,88 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-087,7
2019-087,7
2020-082,7
2021-085,0
2022-0813,4
2023-0820,9
2024-0819,4
2025-0819,9

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202531 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
————
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202531 aug. 20259 dec. 2025 · 100 dagar · Reviderad
31 aug. 202431 aug. 202415 dec. 2024 · 106 dagar · Reviderad
31 aug. 202331 aug. 202317 dec. 2023 · 108 dagar · Reviderad
31 aug. 202231 aug. 202225 dec. 2022 · 116 dagar · Reviderad
31 aug. 202131 aug. 20216 feb. 2022 · 159 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2024 → 31 aug. 2025
K2
9 dec. 2025
1 sep. 2023 → 31 aug. 2024
K2
15 dec. 2024
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
17 dec. 2023
1 sep. 2021 → 31 aug. 2022
K2
25 dec. 2022
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
6 feb. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva handel med konfektyrer, ballonger och leksaker. Caféverksamhet med försäljning av kaffemaskiner och liknande samt uthyrning och förvaltning av fastigheter samt annan därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Bäckgatan 2 23331 Svedala
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Svedala · 1263
Län
Skåne
Registrerat
10 aug. 1994
Verksamhet startad
9 sep. 1994
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod46360, 47242

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202531 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 2018
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Kassalikviditet——
Skuldsättningsgrad————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2025

Omsättningstillväxt2,6 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal10,2 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet65,3 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd6,6 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 46.360 · Skåne · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal10,2 %
Soliditet65,3 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

38 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 32354227

Huvudarbetsställe

BÄCKGATAN 2, 23344 SVEDALA

Svedala · Skåne län

1-4 anställda

46360 · Partihandel med socker, choklad- och sockerkonfektyrer · 47242 · Detaljhandel med konfektyrer

CFAR 32354227
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Partihandel med socker, choklad- och sockerkonfektyrerSkåne län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen368Riket · SNI 46.360 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
200
1–4 anställda
64
5–9 anställda
33
10–19 anställda
19
20–49 anställda
35
50–99 anställda
13
100–199 anställda
4
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Skåne län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
21,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter 2 Remmare AB?

Nettoomsättningen var 19,95 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.