Normal registerstatusSNI 86999SNI 47271SNI 96990SNI 82990SNI 47123SNI 93290Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
AB Hypericum Salus har organisationsnummer 559150-0144. Nettoomsättningen var 0,31 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var −0,02 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
21 feb. 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan övrig hälso- och sjukvård
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
12 juni 2022 · 163 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
19 apr. 2020 · 110 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
12 juni 2022
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
19 apr. 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Konsultation och rådgivning inom näring, kost och hälsa.
Postadress
Centralvägen 32
18357 Täby
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Täby · 0160
Län
Stockholm
Registrerat
21 feb. 2018
Verksamhet startad
1 mars 2018
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
Personalkostnader per anställd
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt11,8 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal−7,8 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet0,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,3 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 86 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−7,8 %
−7,8 %Bolaget
17,0 %Median (P50)
0,9 % – 46,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet0,0 %
0,0 %Bolaget
71,0 %Median (P50)
52,0 % – 85,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
20,2 %Median (P50)
2,8 % – 42,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
19,3 %Median (P50)
2,3 % – 51,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
5 956 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 59300772
Huvudarbetsställe
CENTRALVÄGEN 32, 18357 TÄBY
Täby · Stockholms län
1-4 anställda
86999 · Annan övrig hälso- och sjukvård · 47271 · Detaljhandel med hälsokost · 96990 · Diverse övriga konsumenttjänster · 82990 · Diverse övrig stödverksamhet till företag · 47123 · Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment · 93290 · Övrig fritids- och nöjesverksamhet
CFAR 59300772
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Annan övrig hälso- och sjukvårdStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen34 753Riket · SNI 86 · 2025
Operativa ledare 55+51,2 %Riket · avsnitt Q · 2024
9 643 av 18 849 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 85-99
3202025
20182025
Visa värden per period
2018
181
2019
225
2020
178
2021
173
2022
166
2023
283
2024
291
2025
320
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 86-88
1732026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
146
2024Q4
166
2025Q1
157
2025Q2
152
2025Q3
162
2025Q4
184
2026Q1
207
2026Q2
173
Genomsnittlig månadslön39 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt Q · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
24 629
1–4 anställda
8 335
5–9 anställda
835
10–19 anställda
417
20–49 anställda
349
50–99 anställda
76
100–199 anställda
41
200–499 anställda
27
500+ anställda
44
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter AB Hypericum Salus?
Nettoomsättningen var 0,31 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.