Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Abax Dörrsystem AB

5565471496 · Huddinge

Normal registerstatusSNI 25120SNI 25110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Abax Dörrsystem AB har organisationsnummer 556547-1496. Nettoomsättningen var 81,02 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2022. Rörelseresultatet var 10,14 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2022. Rapporterat medelantal anställda: 15 (31 dec. 2022).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
20 okt. 1997
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av dörrar och fönster av metall

Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2022. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2021 → 31 dec. 2022 · Jämförelsen innehåller 20 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning 8,00 Mkr → — Mkr
+106 %Kortfristiga skulder 4,22 Mkr → 8,70 Mkr
+39 %Kassa & bank 11,85 Mkr → 16,42 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-1267,3
2019-1272,0
2020-1273,6
2021-1271,9
2022-1281,0

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2022. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
————
Koncernbidrag
Mkr
———

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202231 dec. 20229 juli 2023 · 190 dagar · Reviderad
31 dec. 202131 dec. 202119 juni 2022 · 170 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
9 juli 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
19 juni 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva verksamhet inom försäljning, tillverkning och montering av rulljalusier, aluminiumkonstruktioner och ståldörrar samt konsultverksamhet i anslutning därtill.

Postadress

Box 516 13625 Haninge
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Huddinge · 0126
Län
Stockholm
Registrerat
20 okt. 1997
Verksamhet startad
4 nov. 1997
Anställdaklass enligt SCB
20-49 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2022.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod25120, 25110

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

3 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Ordförande

Undertecknare

Verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Kassalikviditet——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2022

Omsättningstillväxt12,6 %

164 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 −3,4 %P50 6,1 %P75 23,0 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal12,5 %

172 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 1,4 %P50 5,7 %P75 10,6 %
Över tredje kvartilen
Soliditet64,9 %

152 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 26,2 %P50 42,4 %P75 58,8 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd5,4 MSEK

172 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 1,0 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,6 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 25.120 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2022. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal12,5 %
Soliditet64,9 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

46 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 36693315

Huvudarbetsställe

DUMPERVÄGEN 7, 14250 SKOGÅS

Huddinge · Stockholms län

20-49 anställda

25120 · Tillverkning av dörrar och fönster av metall · 25110 · Tillverkning av metallstommar och delar därav

CFAR 36693315
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Tillverkning av dörrar och fönster av metallStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen303Riket · SNI 25.120 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
142
1–4 anställda
63
5–9 anställda
37
10–19 anställda
21
20–49 anställda
27
50–99 anställda
10
100–199 anställda
2
200–499 anställda
1
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Abax Dörrsystem AB?

Nettoomsättningen var 81,02 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2022.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.