Normal registerstatusSNI 86102SNI 86999SNI 85400SNI 64994Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Alaria AB har organisationsnummer 556827-0846. Nettoomsättningen var 0,58 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,52 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
23 nov. 2010
Status
Normal registerstatus
Bransch
Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
31 dec. 2015
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
—
Skatt
Mkr
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
10 juli 2022 · 191 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
28 juni 2020 · 180 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
10 juli 2022
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
28 juni 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Medicinsk vård, medicinsk utbildning, IT utveckling och utbildning i vårdsektorn, kapitalförvaltning.
Postadress
Skogsbergsvägen 16
75241 Uppsala
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Uppsala · 0380
Län
Uppsala
Registrerat
23 nov. 2010
Verksamhet startad
23 dec. 2010
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
31 dec. 2015
Rörelsemarginal
—
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt1,7 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal90,3 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet87,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 86.102 · Uppsala · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal90,3 %
90,3 %Bolaget
35,1 %Median (P50)
10,6 % – 71,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet87,0 %
87,0 %Bolaget
72,0 %Median (P50)
60,0 % – 85,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
33,5 %Median (P50)
9,0 % – 57,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
35,4 %Median (P50)
12,5 % – 74,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
106 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 50234517
Huvudarbetsställe
SKOGSBERGSVÄGEN 16, 75241 UPPSALA
Uppsala · Uppsala län
0 anställda
86102 · Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus · 86999 · Annan övrig hälso- och sjukvård · 85400 · Universitets- eller högskoleutbildning · 64994 · Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
CFAR 50234517
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhusUppsala län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen2 506Riket · SNI 86.102 · 2025
Operativa ledare 55+51,2 %Riket · avsnitt Q · 2024
9 643 av 18 849 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Uppsala län · branschgrupp 85-99
342025
20182025
Visa värden per period
2018
26
2019
27
2020
20
2021
22
2022
29
2023
31
2024
38
2025
34
Nystartade företag
Uppsala län · branschgrupp 86-88
252026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
21
2024Q4
20
2025Q1
26
2025Q2
15
2025Q3
26
2025Q4
21
2026Q1
25
2026Q2
25
Genomsnittlig månadslön39 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt Q · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
1 890
1–4 anställda
556
5–9 anställda
9
10–19 anställda
7
20–49 anställda
11
50–99 anställda
4
100–199 anställda
3
200–499 anställda
3
500+ anställda
23
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Alaria AB?
Nettoomsättningen var 0,58 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.