Amanda Stenmark AB har organisationsnummer 559487-9610. Nettoomsättningen var 0,23 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2025. Rörelseresultatet var 0,05 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2025.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Östergötlands län
Registrerat
26 juni 2024
Status
Normal registerstatus
Bransch
Researrangemang
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2025-05
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2025-05
0,2
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 maj 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 maj 2025
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
26 juni 2024 → 31 maj 2025
K211 månader
18 nov. 2025
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget bedriver verksamhet inom event, resor och försäljning.
Postadress
Stavsättersvägen 51
58964 Sturefors
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Linköping · 0580
Län
Östergötland
Registrerat
26 juni 2024
Verksamhet startad
1 aug. 2024
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Verkställande direktör
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 maj 2025
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 maj 2025
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal19,8 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Mellan medianen och P75
Soliditet88,6 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 79.120 · Östergötland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 maj 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal19,8 %
19,8 %Bolaget
4,1 %Median (P50)
0,7 % – 13,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet88,6 %
88,6 %Bolaget
24,0 %Median (P50)
16,0 % – 54,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
19,0 %Median (P50)
0,8 % – 29,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,1 %Median (P50)
0,8 % – 13,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
11 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 71710115
Huvudarbetsställe
STAVSÄTTERSVÄGEN 51, 58964 STUREFORS
Linköping · Östergötlands län
0 anställda
79120 · Researrangemang · 93199 · Annan sportverksamhet · 47634 · Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar
CFAR 71710115
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
ResearrangemangÖstergötlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen1 226Riket · SNI 79.120 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Östergötlands län · branschgrupp 64-82
602025
20182025
Visa värden per period
2018
42
2019
39
2020
35
2021
33
2022
46
2023
51
2024
63
2025
60
Nystartade företag
Östergötlands län · branschgrupp 77-82
452026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
43
2024Q4
29
2025Q1
32
2025Q2
32
2025Q3
50
2025Q4
43
2026Q1
58
2026Q2
45
Genomsnittlig månadslön35 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt N · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
893
1–4 anställda
216
5–9 anställda
53
10–19 anställda
30
20–49 anställda
21
50–99 anställda
6
100–199 anställda
3
200–499 anställda
4
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Östergötlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
25,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Amanda Stenmark AB?
Nettoomsättningen var 0,23 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.