Andersson & Co AB har organisationsnummer 556556-3797. Nettoomsättningen var 0,03 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021. Rörelseresultatet var −0,01 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 aug. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
2 juni 1998
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör
Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2018-08
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2018-08
0,4
2019-08
0,2
2020-08
0,1
2021-08
0,0
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
31 aug. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
23 jan. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att, bedriva handel med produktutveckling, produktion, försäljning och konsultverksamhet inom branscherna reklam och informationsteknik samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Sankt Eriksgatan 67
11332 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
2 juni 1998
Verksamhet startad
22 juli 1998
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
31 aug. 2018
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Kassalikviditet
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2021
Omsättningstillväxt−56,8 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−40,0 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet52,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,0 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 32.501 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−40,0 %
−40,0 %Bolaget
4,4 %Median (P50)
−34,7 % – 16,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet52,0 %
52,0 %Bolaget
67,0 %Median (P50)
39,0 % – 86,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
6,9 %Median (P50)
−12,2 % – 28,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
5,2 %Median (P50)
−19,3 % – 22,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
58 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 37510971
Huvudarbetsställe
SANKT ERIKSGATAN 67 LGH 1101, 11332 STOCKHOLM
Stockholm · Stockholms län
1-4 anställda
32501 · Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehör · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation
CFAR 37510971
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Tillverkning av medicinska och dentala instrument och tillbehörStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen379Riket · SNI 32.501 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 05-39
1312025
20182025
Visa värden per period
2018
73
2019
83
2020
97
2021
72
2022
84
2023
91
2024
132
2025
131
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 05-39
2072026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
171
2024Q4
169
2025Q1
206
2025Q2
185
2025Q3
245
2025Q4
206
2026Q1
210
2026Q2
207
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
210
1–4 anställda
91
5–9 anställda
28
10–19 anställda
21
20–49 anställda
15
50–99 anställda
5
100–199 anställda
4
200–499 anställda
4
500+ anställda
1
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Andersson & Co AB?
Nettoomsättningen var 0,03 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.