Normal registerstatusSNI 43999SNI 41000SNI 43320SNI 02102SNI 73300SNI 79900SNI 74990SNI 90110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Antler AB har organisationsnummer 559032-5550. Nettoomsättningen var 0,11 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025. Rörelseresultatet var 0,01 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
29 okt. 2015
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
30 juni 2022 → 30 juni 2025 · Jämförelsen innehåller 6 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 juni 2025
30 juni 2025
16 dec. 2025 · 169 dagar · Ej reviderad
30 juni 2024
30 juni 2024
8 sep. 2024 · 70 dagar · Ej reviderad
30 juni 2023
30 juni 2023
10 sep. 2023 · 72 dagar · Ej reviderad
30 juni 2022
30 juni 2022
11 sep. 2022 · 73 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K2
16 dec. 2025
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
8 sep. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
10 sep. 2023
1 juli 2021 → 30 juni 2022
K2
11 sep. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bygg och snickerifirma med fokus på kvalitativt och hållbart byggande. Utför nybyggen, renoveringar och snickerier åt både privatkunder och företag. Utöver detta finns möjlighet att ta uppdrag inom andra områden såsom skogsbruk, natur, jakt och viltvård samt event.
Postadress
Frösövägen 44
83244 Frösön
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Östersund · 2380
Län
Jämtland
Registrerat
29 okt. 2015
Verksamhet startad
5 nov. 2015
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 juni 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
EBITDA
Kassalikviditet
—
—
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt
—
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 juni 2025
Omsättningstillväxt−56,3 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal8,5 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet−21,9 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.999 · Jämtland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal8,5 %
8,5 %Bolaget
2,7 %Median (P50)
−4,6 % – 11,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet−21,9 %
−21,9 %Bolaget
53,0 %Median (P50)
38,0 % – 71,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
6,6 %Median (P50)
−13,7 % – 29,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,3 %Median (P50)
−4,4 % – 11,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
63 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 56382633
Huvudarbetsställe
FRÖSÖVÄGEN 44, 83244 FRÖSÖN
Östersund · Jämtlands län
1-4 anställda
43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet · 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 02102 · Skogsskötsel · 73300 · PR och kommunikation · 79900 · Turist- och bokningsverksamhet · 74990 · All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik · 90110 · Litterärt skapande och musikkomposition
CFAR 56382633
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhetJämtlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen8 138Riket · SNI 43.999 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Jämtlands län · branschgrupp 41-43
142025
20182025
Visa värden per period
2018
11
2019
15
2020
16
2021
14
2022
14
2023
20
2024
19
2025
14
Nystartade företag
Jämtlands län · branschgrupp 41-43
272026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
39
2024Q4
24
2025Q1
28
2025Q2
26
2025Q3
29
2025Q4
30
2026Q1
39
2026Q2
27
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
5 223
1–4 anställda
1 884
5–9 anställda
501
10–19 anställda
301
20–49 anställda
183
50–99 anställda
30
100–199 anställda
11
200–499 anställda
5
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Antler AB?
Nettoomsättningen var 0,11 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.