Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Aras Security AB

5592360027 · Stockholm

Normal registerstatusSNI 46649Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Aras Security AB har organisationsnummer 559236-0027. Nettoomsättningen var 19,02 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2023. Rörelseresultatet var 3,11 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2023. Rapporterat medelantal anställda: 3 (31 mars 2023).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
9 jan. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning

Senaste period i vårt underlag: 31 mars 2023. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2021 → 31 mars 2023 · Jämförelsen innehåller 14 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+131 %Fritt eget kapital 1,63 Mkr → 3,76 Mkr
+129 %Eget kapital 1,65 Mkr → 3,79 Mkr
+117 %Kassa & bank 4,16 Mkr → 9,03 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2020-127,7
2021-1212,4
2023-0319,0

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 mars 2023. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 mars 202331 dec. 202131 dec. 20209 jan. 2020
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%
—
Föreslagen utdelning
Mkr
———

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 mars 202331 mars 20239 juli 2023 · 100 dagar · Reviderad
31 dec. 202131 dec. 202117 apr. 2022 · 107 dagar · Reviderad
31 dec. 202031 dec. 202014 mars 2021 · 73 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2022 → 31 mars 2023
K215 månader
9 juli 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
17 apr. 2022
9 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
14 mars 2021

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet ska vara att direkt eller indirekt driva verksamhet relaterad till import, export, försäljning av samt konsulttjänster rörande säkerhetsutrustning samt att idka därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Musketörgatan 3a 21243 Malmö
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
9 jan. 2020
Verksamhet startad
21 maj 2020
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 mars 2023.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod46649

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 mars 202331 dec. 202131 dec. 2020
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Skuldsättningsgrad—
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 mars 2023

Omsättningstillväxt52,9 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal16,3 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet46,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd6,3 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 46 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 mars 2023. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal16,3 %
Soliditet46,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

6 752 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 65462806

Huvudarbetsställe

MUSKETÖRGATAN 3 A, 21243 MALMÖ

Malmö · Skåne län

1-4 anställda

46649 · Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning

CFAR 65462806
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen41 578Riket · SNI 46 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
25 899
1–4 anställda
9 260
5–9 anställda
2 654
10–19 anställda
1 824
20–49 anställda
1 244
50–99 anställda
417
100–199 anställda
168
200–499 anställda
79
500+ anställda
33

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Aras Security AB?

Nettoomsättningen var 19,02 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2023.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.