Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Arsa Data AB

5569191058 · Västerås

Normal registerstatusSNI 47401Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Arsa Data AB har organisationsnummer 556919-1058. Nettoomsättningen var 8,87 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026. Rörelseresultatet var −0,22 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 5 (28 feb. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västmanlands län
Registrerat
16 jan. 2013
Status
Normal registerstatus
Bransch
Detaljhandel med datorer, programvara, data- och tv-spel

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

28 feb. 2022 → 28 feb. 2026 · Jämförelsen innehåller 14 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−120 %Resultat efter finansiella poster 1,17 Mkr → −0,23 Mkr
−115 %Rörelseresultat 1,43 Mkr → −0,22 Mkr
−100 %Obeskattade reserver 0,55 Mkr → 0,00 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-0210,2
2019-028,8
2020-029,6
2021-0211,1
2022-0211,4
2023-0210,8
2024-029,4
2025-028,7
2026-028,9

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 28 feb. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal28 feb. 202628 feb. 202529 feb. 202428 feb. 202328 feb. 202228 feb. 202129 feb. 202028 feb. 201928 feb. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
———
Resultat före skatt
Mkr
———
Årets resultat
Mkr
———
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
———
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
———
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
———
Kassa & bank
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
———
Obeskattade reserver
Mkr
———
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
———————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
28 feb. 202628 feb. 20267 sep. 2026 · 191 dagar · Reviderad
28 feb. 202528 feb. 202526 aug. 2025 · 179 dagar · Reviderad
28 feb. 202428 feb. 202425 aug. 2024 · 179 dagar · Reviderad
28 feb. 202328 feb. 20233 sep. 2023 · 187 dagar · Reviderad
28 feb. 202228 feb. 202211 sep. 2022 · 195 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 mars 2025 → 28 feb. 2026
K3
7 sep. 2026
1 mars 2024 → 28 feb. 2025
K3
26 aug. 2025
1 mars 2023 → 28 feb. 2024
K3
25 aug. 2024
1 mars 2022 → 28 feb. 2023
K3
3 sep. 2023
1 mars 2021 → 28 feb. 2022
K3
11 sep. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets verksamhet skall vara försäljning av datorer, hem- elektronik och parabolutrustningar, utveckling och försäljning av mjukvara samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Kranbyggargatan 5 72134 Västerås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Västerås · 1980
Län
Västmanland
Registrerat
16 jan. 2013
Verksamhet startad
7 mars 2013
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 28 feb. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod47401

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal28 feb. 202628 feb. 202529 feb. 202428 feb. 202328 feb. 202228 feb. 202129 feb. 202028 feb. 2019
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)——
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Kassalikviditet——
Omsättningstillväxt

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

28 feb. 2026

Omsättningstillväxt1,6 %

398 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 −5,8 %P50 5,5 %P75 23,2 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal−2,4 %

417 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 5,8 %P75 12,5 %
Under första kvartilen
Soliditet45,8 %

384 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 26,6 %P50 45,0 %P75 63,1 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,8 MSEK

417 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 0,8 MSEKP50 1,3 MSEKP75 2,2 MSEK
Mellan medianen och P75

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 47 · Västmanland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 28 feb. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−2,4 %
Soliditet45,8 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

621 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 53084497

Huvudarbetsställe

KRANBYGGARGATAN 5, 72134 VÄSTERÅS

Västerås · Västmanlands län

5-9 anställda

47401 · Detaljhandel med datorer, programvara, data- och tv-spel

CFAR 53084497
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Detaljhandel med datorer, programvara, data- och tv-spelVästmanlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen65 200Riket · SNI 47 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
46 499
1–4 anställda
10 902
5–9 anställda
3 730
10–19 anställda
2 210
20–49 anställda
1 174
50–99 anställda
364
100–199 anställda
176
200–499 anställda
78
500+ anställda
67

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västmanlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
55,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Arsa Data AB?

Nettoomsättningen var 8,87 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.