Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Belba AB

5568918519 · Järfälla

Normal registerstatusSNI 81210SNI 31003SNI 43320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Belba AB har organisationsnummer 556891-8519. Nettoomsättningen var 1,89 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2022. Rörelseresultatet var −0,04 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2022. Rapporterat medelantal anställda: 5 (31 aug. 2020).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
30 apr. 2012
Status
Normal registerstatus
Bransch
Lokalvård

Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2022. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2021 → 31 aug. 2022 · Jämförelsen innehåller 1 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−57 %Soliditet 23,00 % → 10,00 %

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2017-081,9
2018-081,9
2019-082,0
2020-082,0
2021-081,9
2022-081,9

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2022. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 201831 aug. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
————
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202231 aug. 20224 dec. 2022 · 95 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202131 aug. 202127 mars 2022 · 208 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202031 aug. 202028 mars 2021 · 209 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2021 → 31 aug. 2022
K2
4 dec. 2022
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
27 mars 2022
1 sep. 2019 → 31 aug. 2020
K2
28 mars 2021

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva hushållstjänster, lokalvård, mindre byggverksamhet - renoveringar, plattsättning, snickeriarbete, transportverksamhet. Bolaget ska också bedriva tillverkning, försäljning samt import och export av möbler.

Postadress

Månadsvägen 66, lgh 148-1201 17742 Järfälla
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Järfälla · 0123
Län
Stockholm
Registrerat
30 apr. 2012
Verksamhet startad
17 maj 2012
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2022.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod81210, 31003, 43320

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 201831 aug. 2017
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA———
Nettoomsättning per anställd————
Personalkostnader per anställd————
Kassalikviditet————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2022

Omsättningstillväxt−0,9 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal−2,2 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet10,0 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 81.210 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2022. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−2,2 %
Soliditet10,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

1 293 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 52197753

Huvudarbetsställe

MÅNADSVÄGEN 66 LGH 148, 17742 JÄRFÄLLA

Järfälla · Stockholms län

1-4 anställda

81210 · Lokalvård · 31003 · Tillverkning av köksmöbler · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten

CFAR 52197753
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

LokalvårdStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen10 660Riket · SNI 81.210 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön35 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt N · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
6 411
1–4 anställda
2 476
5–9 anställda
834
10–19 anställda
499
20–49 anställda
265
50–99 anställda
96
100–199 anställda
45
200–499 anställda
17
500+ anställda
17

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Belba AB?

Nettoomsättningen var 1,89 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2022.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.