Normal registerstatusSNI 69201SNI 70200SNI 47811SNI 62100SNI 66120Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Bellkom Development AB har organisationsnummer 556718-7355. Nettoomsättningen var 1,90 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rörelseresultatet var 0,55 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 0 (30 apr. 2026).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
28 dec. 2006
Status
Normal registerstatus
Bransch
Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 apr. 2026
30 apr. 2025
30 apr. 2024
30 apr. 2023
30 apr. 2022
30 apr. 2021
30 apr. 2020
30 apr. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
—
—
Skatt
Mkr
—
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
—
—
Anställda
personer
—
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 apr. 2026
30 apr. 2026
18 sep. 2026 · 141 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2022
30 apr. 2022
29 maj 2022 · 29 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 maj 2025 → 30 apr. 2026
K2
18 sep. 2026
1 maj 2021 → 30 apr. 2022
K2
29 maj 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva följande verksamheter: - konsultverksamhet inom it- och verksamhetsutveckling - projektledning - bokförings- och redovisningstjänster - byggtjänster - markarbeten och sprängning - plattsättningstjänster - handel med byggmaterial - handel med begagnade bilar
Postadress
Gimogatan 11 B, lgh 1503
75220 Uppsala
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Uppsala · 0380
Län
Uppsala
Registrerat
28 dec. 2006
Verksamhet startad
27 apr. 2010
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 apr. 2026
30 apr. 2025
30 apr. 2024
30 apr. 2023
30 apr. 2022
30 apr. 2021
30 apr. 2020
30 apr. 2019
Rörelsemarginal
—
—
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
—
—
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
—
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
—
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 apr. 2026
Omsättningstillväxt7,1 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal29,2 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet57,8 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 69.201 · Uppsala · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal29,2 %
29,2 %Bolaget
19,4 %Median (P50)
5,4 % – 41,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet57,8 %
57,8 %Bolaget
71,0 %Median (P50)
51,0 % – 85,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
21,4 %Median (P50)
6,8 % – 41,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
20,6 %Median (P50)
6,8 % – 45,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
437 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 48648703
Huvudarbetsställe
GIMOGATAN 11 B LGH 1503, 75220 UPPSALA
Uppsala · Uppsala län
1-4 anställda
69201 · Redovisning och bokföring; skatterådgivning · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 62100 · Dataprogrammering · 66120 · Verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare
CFAR 48648703
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Redovisning och bokföring; skatterådgivningUppsala län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen23 921Riket · SNI 69.201 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Uppsala län · branschgrupp 64-82
942025
20182025
Visa värden per period
2018
33
2019
65
2020
45
2021
38
2022
41
2023
56
2024
72
2025
94
Nystartade företag
Uppsala län · branschgrupp 69-70
562026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
52
2024Q4
53
2025Q1
45
2025Q2
49
2025Q3
37
2025Q4
60
2026Q1
65
2026Q2
56
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
15 795
1–4 anställda
7 150
5–9 anställda
617
10–19 anställda
245
20–49 anställda
80
50–99 anställda
21
100–199 anställda
7
200–499 anställda
4
500+ anställda
2
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Bellkom Development AB?
Nettoomsättningen var 1,90 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.