Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Binosight AB

5591138143 · Falun

Normal registerstatusSNI 62201Övriga aktiebolag5 driftställen enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Binosight AB har organisationsnummer 559113-8143. Nettoomsättningen var 9,04 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025. Rörelseresultatet var 0,17 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025. Rapporterat medelantal anställda: 9 (30 juni 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Dalarnas län
Registrerat
30 maj 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Datakonsultverksamhet

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2024 → 30 juni 2025 · Jämförelsen innehåller 9 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+114 %Rörelseresultat −1,15 Mkr → 0,17 Mkr
+102 %Resultat efter finansiella poster −1,36 Mkr → 0,03 Mkr
+100 %Koncernbidrag −1,46 Mkr → 0,00 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-061,5
2020-061,0
2021-060,9
2022-061,8
2023-063,0
2024-068,7
2025-069,0

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
———
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
———
Årets resultat
Mkr
———
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
———
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
———
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
———
Långfristiga skulder
Mkr
———
Soliditet
%
——
Koncernbidrag
Mkr
———

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202530 juni 20254 nov. 2025 · 127 dagar · Reviderad
30 juni 202430 juni 20241 dec. 2024 · 154 dagar · Reviderad
30 juni 202330 juni 202310 dec. 2023 · 163 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2024 → 30 juni 2025
K3
4 nov. 2025
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K3
1 dec. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K3
10 dec. 2023

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva utveckling och försäljning av IT-system och därtill hörande servicetjänster.

Postadress

S:t Olofsgatan 9 75321 Uppsala
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Falun · 2080
Län
Dalarna
Registrerat
30 maj 2017
Verksamhet startad
5 okt. 2017
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod62201

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

2 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Ordförande

Verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202530 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 2019
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA———
Nettoomsättning per anställd———
Personalkostnader per anställd———
Skuldsättningsgrad———
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2025

Omsättningstillväxt3,7 %

398 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 −5,8 %P50 5,5 %P75 23,2 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal1,8 %

417 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 5,8 %P75 12,5 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet—

384 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 26,6 %P50 45,0 %P75 63,1 %
Omsättning per anställd1,0 MSEK

417 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 0,8 MSEKP50 1,3 MSEKP75 2,2 MSEK
Mellan P25 och medianen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 62 · Dalarna · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal1,8 %
Soliditet—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

345 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

5 driftställen enligt SCB

1Driftställe 41114323

Huvudarbetsställe

KASERNGÅRDEN 4, 79140 FALUN

Falun · Dalarnas län

1-4 anställda

62201 · Datakonsultverksamhet

CFAR 41114323

2Driftställe 58810847

Huvudarbetsställe

S:T OLOFSGATAN 9, 75321 UPPSALA

Uppsala · Uppsala län

1-4 anställda

62201 · Datakonsultverksamhet

CFAR 58810847

3Driftställe 71701577

Huvudarbetsställe

Telivägen 2, 14942 NYNÄSHAMN

Nynäshamn · Stockholms län

1-4 anställda

62201 · Datakonsultverksamhet

CFAR 71701577

4Swedenborgsgatan

Huvudarbetsställe

Swedenborgsgatan 39 C, 75334 UPPSALA

Uppsala · Uppsala län

1-4 anställda

62201 · Datakonsultverksamhet

CFAR 73221905

5Dals Långed

Huvudarbetsställe

Hemslöjdsvägen 2 E, 66695 DALS LÅNGED

Bengtsfors · Västra Götalands län

1-4 anställda

62201 · Datakonsultverksamhet

CFAR 73221913
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten12345
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

5 av 5 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

DatakonsultverksamhetDalarnas län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen48 616Riket · SNI 62 · 2025
Operativa ledare 55+26,5 %Riket · avsnitt J · 2024
9 434 av 35 539 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön56 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt J · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
29 811
1–4 anställda
15 489
5–9 anställda
1 282
10–19 anställda
913
20–49 anställda
702
50–99 anställda
207
100–199 anställda
128
200–499 anställda
60
500+ anställda
24

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Dalarnas län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Binosight AB?

Nettoomsättningen var 9,04 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.