Normal registerstatusSNI 16250SNI 41000SNI 16239SNI 47789Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Bo Döre AB har organisationsnummer 556941-7032. Nettoomsättningen var 0,98 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024. Rörelseresultatet var 0,03 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 aug. 2024).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Värmlands län
Registrerat
5 sep. 2013
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av dörrar och fönster av trä
Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2024. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
31 aug. 2022 → 31 aug. 2024 · Jämförelsen innehåller 4 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2024
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 aug. 2024
31 aug. 2024
22 dec. 2024 · 113 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2022
31 aug. 2022
25 dec. 2022 · 116 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2023 → 31 aug. 2024
K2
22 dec. 2024
1 sep. 2021 → 31 aug. 2022
K2
25 dec. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva snickeriverksamhet och småskalig butikshandel, innehållande inredning och snickerier, samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Vissle Hyttan
67197 Glava
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Arvika · 1784
Län
Värmland
Registrerat
5 sep. 2013
Verksamhet startad
24 okt. 2013
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Verkställande direktör
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 aug. 2024
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Kassalikviditet
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2024
Omsättningstillväxt−33,5 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal2,8 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet78,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd0,5 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 16 · Värmland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal2,8 %
2,8 %Bolaget
3,3 %Median (P50)
−7,0 % – 9,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet78,0 %
78,0 %Bolaget
57,0 %Median (P50)
32,0 % – 77,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
4,1 %Median (P50)
−6,3 % – 15,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,5 %Median (P50)
−7,0 % – 10,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
74 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 53841797
Huvudarbetsställe
VISSLE HYTTAN, 67197 GLAVA
Arvika · Värmlands län
1-4 anställda
16250 · Tillverkning av dörrar och fönster av trä · 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 16239 · Tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier · 47789 · Övrig specialiserad detaljhandel
CFAR 53841797Koordinater saknas
Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Tillverkning av dörrar och fönster av träVärmlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen4 590Riket · SNI 16 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Värmlands län · branschgrupp 05-39
152025
20182025
Visa värden per period
2018
11
2019
12
2020
14
2021
10
2022
5
2023
17
2024
13
2025
15
Nystartade företag
Värmlands län · branschgrupp 05-39
362026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
24
2024Q4
15
2025Q1
31
2025Q2
17
2025Q3
29
2025Q4
22
2026Q1
37
2026Q2
36
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 171
1–4 anställda
731
5–9 anställda
269
10–19 anställda
185
20–49 anställda
130
50–99 anställda
58
100–199 anställda
26
200–499 anställda
13
500+ anställda
7
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Värmlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
46,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
22,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
—
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Bo Döre AB?
Nettoomsättningen var 0,98 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.