Normal registerstatusSNI 96230SNI 96220SNI 47121SNI 47751SNI 96210SNI 77110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Botifaar AB har organisationsnummer 559245-0547. Nettoomsättningen var 2,32 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021. Rörelseresultatet var 0,94 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 okt. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västmanlands län
Registrerat
28 feb. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Dagspa, bastu och ångbastu
Senaste period i vårt underlag: 31 okt. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 okt. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 okt. 2021
31 okt. 2020
28 feb. 2020
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 okt. 2021
31 okt. 2021
5 juni 2022 · 217 dagar · Ej reviderad
31 okt. 2020
31 okt. 2020
4 apr. 2021 · 155 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 nov. 2020 → 31 okt. 2021
K2
5 juni 2022
28 feb. 2020 → 31 okt. 2020
K28 månader
4 apr. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Frisörsalong och franschist tagare med solariumkedja.
Postadress
Traversgatan 17
72138 Västerås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Västerås · 1980
Län
Västmanland
Registrerat
28 feb. 2020
Verksamhet startad
7 maj 2020
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 okt. 2021
31 okt. 2020
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Kassalikviditet
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 okt. 2021
Omsättningstillväxt218,6 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal40,7 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet77,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,2 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 96 · Västmanland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 okt. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal40,7 %
40,7 %Bolaget
4,1 %Median (P50)
−1,5 % – 14,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet77,0 %
77,0 %Bolaget
53,0 %Median (P50)
25,0 % – 72,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
11,4 %Median (P50)
−2,8 % – 33,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,6 %Median (P50)
−0,6 % – 15,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
308 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 65681991
Huvudarbetsställe
TRAVERSGATAN 17, 72138 VÄSTERÅS
Västerås · Västmanlands län
1-4 anställda
96230 · Dagspa, bastu och ångbastu · 96220 · Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar · 47121 · Annan varuhus- eller stormarknadshandel · 47751 · Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder · 96210 · Frisörer och barberare · 77110 · Uthyrning och leasing av personbilar och lätta motorfordon
CFAR 65681991
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Dagspa, bastu och ångbastuVästmanlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen49 168Riket · SNI 96 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västmanlands län · branschgrupp 85-99
192025
20182025
Visa värden per period
2018
9
2019
15
2020
14
2021
14
2022
14
2023
25
2024
21
2025
19
Nystartade företag
Västmanlands län · branschgrupp 94-99
202026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
32
2024Q4
35
2025Q1
26
2025Q2
33
2025Q3
33
2025Q4
29
2026Q1
34
2026Q2
20
Genomsnittlig månadslön39 600 kr / månad
Riket · branschavsnitt S · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
39 518
1–4 anställda
8 350
5–9 anställda
921
10–19 anställda
273
20–49 anställda
68
50–99 anställda
20
100–199 anställda
7
200–499 anställda
7
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västmanlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
55,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Botifaar AB?
Nettoomsättningen var 2,32 Mkr för perioden som slutade 31 okt. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.