Normal registerstatusSNI 47792SNI 47711SNI 77400SNI 47712Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Bröllopsbruket AB har organisationsnummer 559176-9673. Nettoomsättningen var 5,28 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 1,20 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 2,20 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
26 okt. 2018
Status
Normal registerstatus
Bransch
Detaljhandel med övriga begagnade varor
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2019-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2019-12
3,4
2020-12
3,5
2021-12
5,3
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
27 feb. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva försäljning och förmedling av begagnade brudklänningar och tillbehör.
Postadress
Rådmansgatan 8A
74949 Enköping
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Enköping · 0381
Län
Uppsala
Registrerat
26 okt. 2018
Verksamhet startad
6 dec. 2018
Anställdaklass enligt SCB
10-19 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
Nettoomsättning per anställd
—
Personalkostnader per anställd
—
Kassalikviditet
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt50,1 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal22,8 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet77,2 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd2,4 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 47.792 · Uppsala · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal22,8 %
22,8 %Bolaget
−0,4 %Median (P50)
−13,6 % – 14,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet77,2 %
77,2 %Bolaget
22,0 %Median (P50)
5,0 % – 60,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
0,0 %Median (P50)
−30,9 % – 25,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
0,0 %Median (P50)
−8,7 % – 14,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
11 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 60239407
Huvudarbetsställe
RÅDMANSGATAN 8 A, 74949 ENKÖPING
Enköping · Uppsala län
10-19 anställda
47792 · Detaljhandel med övriga begagnade varor · 47711 · Detaljhandel med kläder, utom via internet eller postorder · 77400 · Leasing av immateriell egendom och liknande produkter, med undantag för upphovsrättsskyddade verk · 47712 · Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
CFAR 60239407
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Detaljhandel med övriga begagnade varorUppsala län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen1 204Riket · SNI 47.792 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Uppsala län · branschgrupp 47
362025
20182025
Visa värden per period
2018
27
2019
14
2020
26
2021
19
2022
26
2023
38
2024
36
2025
36
Nystartade företag
Uppsala län · branschgrupp 47
752026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
74
2024Q4
62
2025Q1
74
2025Q2
59
2025Q3
96
2025Q4
72
2026Q1
74
2026Q2
75
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
896
1–4 anställda
194
5–9 anställda
44
10–19 anställda
36
20–49 anställda
23
50–99 anställda
5
100–199 anställda
4
200–499 anställda
2
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Bröllopsbruket AB?
Nettoomsättningen var 5,28 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.