Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

CA & TS Automation AB

5565026472 · Linköping

Normal registerstatusSNI 46649SNI 66120SNI 66190Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

CA & TS Automation AB har organisationsnummer 556502-6472. Nettoomsättningen var 1,61 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rörelseresultatet var 0,50 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (30 apr. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Östergötlands län
Registrerat
23 jan. 1995
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 apr. 2022 → 30 apr. 2026 · Jämförelsen innehåller 10 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+87 %Föreslagen utdelning 0,19 Mkr → 0,35 Mkr
+84 %Kassa & bank 0,84 Mkr → 1,54 Mkr
+19 %Summa tillgångar 7,03 Mkr → 8,36 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-042,4
2020-041,5
2021-041,4
2022-041,5
2023-041,4
2024-042,0
2025-042,1
2026-041,6

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 202130 apr. 202030 apr. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
—————
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
———

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 apr. 202630 apr. 202617 aug. 2026 · 109 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202530 apr. 202510 sep. 2025 · 133 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202430 apr. 20243 nov. 2024 · 187 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202330 apr. 202315 okt. 2023 · 168 dagar · Ej reviderad
30 apr. 202230 apr. 202230 okt. 2022 · 183 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 maj 2025 → 30 apr. 2026
K2
17 aug. 2026
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K2
10 sep. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
3 nov. 2024
1 maj 2022 → 30 apr. 2023
K2
15 okt. 2023
1 maj 2021 → 30 apr. 2022
K2
30 okt. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall försälja och marknadsföra automationssystem, förvalta, köpa och försälja aktier, andelar och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Box 11049 58011 Linköping
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Linköping · 0580
Län
Östergötland
Registrerat
23 jan. 1995
Verksamhet startad
9 dec. 1995
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 apr. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod46649, 66120, 66190

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 202130 apr. 202030 apr. 2019
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Kassalikviditet——
Skuldsättningsgrad—————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 apr. 2026

Omsättningstillväxt−24,4 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal30,8 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet91,3 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd1,6 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 46 · Östergötland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal30,8 %
Soliditet91,3 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

839 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 33259953

Huvudarbetsställe

KVINNEBYVÄGEN 238, 58933 LINKÖPING

Linköping · Östergötlands län

0 anställda

46649 · Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning · 66120 · Verksamhet utförd av värdepappers- och varumäklare · 66190 · Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet

CFAR 33259953
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningÖstergötlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen41 578Riket · SNI 46 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
25 899
1–4 anställda
9 260
5–9 anställda
2 654
10–19 anställda
1 824
20–49 anställda
1 244
50–99 anställda
417
100–199 anställda
168
200–499 anställda
79
500+ anställda
33

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Östergötlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
25,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter CA & TS Automation AB?

Nettoomsättningen var 1,61 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.