Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Cabrima AB

5563297992 · Lund

Normal registerstatusSNI 46499SNI 71200SNI 46450SNI 70200SNI 46860Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Cabrima AB har organisationsnummer 556329-7992. Nettoomsättningen var 3,85 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025. Rörelseresultatet var 0,06 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 aug. 2025).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Skåne län
Registrerat
5 juli 1988
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med övriga hushållsvaror

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 aug. 2023 → 31 aug. 2025 · Jämförelsen innehåller 7 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+99 %Kortfristiga skulder 0,53 Mkr → 1,05 Mkr
+71 %Nettoomsättning 2,25 Mkr → 3,85 Mkr
+71 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 2,25 Mkr → 3,85 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2017-080,9
2018-081,1
2019-081,3
2020-081,4
2021-081,7
2022-082,0
2023-082,3
2024-083,4
2025-083,8

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 aug. 202531 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 201831 aug. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
————
Soliditet
%
——

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 aug. 202531 aug. 202519 nov. 2025 · 80 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202431 aug. 202420 okt. 2024 · 50 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202331 aug. 202317 dec. 2023 · 108 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202131 aug. 20216 feb. 2022 · 159 dagar · Ej reviderad
31 aug. 202031 aug. 202031 jan. 2021 · 153 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 sep. 2024 → 31 aug. 2025
K2
19 nov. 2025
1 sep. 2023 → 31 aug. 2024
K2
20 okt. 2024
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
17 dec. 2023
1 sep. 2020 → 31 aug. 2021
K2
6 feb. 2022
1 sep. 2019 → 31 aug. 2020
K2
31 jan. 2021

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva förmedlande handel med förpackningar till hudvårdprodukter samt försäljning av spel via webshop och revision inom ISO-systemen 9001 4001 och 39001, samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Körsbärsgatan 5 24761 Veberöd
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Lund · 1281
Län
Skåne
Registrerat
5 juli 1988
Verksamhet startad
3 nov. 1996
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 aug. 2025.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod46499, 71200, 46450, 70200, 46860

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 aug. 202531 aug. 202431 aug. 202331 aug. 202231 aug. 202131 aug. 202031 aug. 201931 aug. 201831 aug. 2017
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Kassalikviditet——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 aug. 2025

Omsättningstillväxt12,3 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal1,6 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet—

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Omsättning per anställd3,8 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 46.499 · Skåne · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal1,6 %
Soliditet—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

165 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 34153403

Huvudarbetsställe

KÖRSBÄRSGATAN 5, 24761 VEBERÖD

Lund · Skåne län

1-4 anställda

46499 · Partihandel med övriga hushållsvaror · 71200 · Teknisk provning och analys · 46450 · Partihandel med parfym och kosmetika · 70200 · Konsultverksamhet avseende företags organisation · 46860 · Partihandel med andra insatsvaror

CFAR 34153403
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Partihandel med övriga hushållsvarorSkåne län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen2 362Riket · SNI 46.499 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
1 712
1–4 anställda
451
5–9 anställda
93
10–19 anställda
57
20–49 anställda
35
50–99 anställda
6
100–199 anställda
5
200–499 anställda
3
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Skåne län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
21,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Cabrima AB?

Nettoomsättningen var 3,85 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.