Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Cafe Cloud AB

5567014500 · Stockholm

KonkursSNI 56110Övriga aktiebolag0 driftställen enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Cafe Cloud AB har organisationsnummer 556701-4500. Nettoomsättningen var 1,62 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rörelseresultatet var −0,42 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 6 (31 dec. 2022).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
5 apr. 2006
Status
Konkurs
Bransch
Restaurangverksamhet

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2022 → 31 dec. 2024 · Jämförelsen innehåller 18 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+347 %Kortfristiga skulder 0,28 Mkr → 1,27 Mkr
−89 %Soliditet 63,00 % → 7,00 %
+76 %Summa tillgångar 0,77 Mkr → 1,37 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-062,0
2020-061,5
2021-061,9
2021-121,9
2022-124,0
2023-122,6
2024-121,6

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202130 juni 202130 juni 202030 juni 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
———
Rörelseresultat
Mkr
———
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
———
Årets resultat
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
———
Anställda
personer
—————
Summa tillgångar
Mkr
———
Eget kapital
Mkr
———
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
———
Kassa & bank
Mkr
———
Kortfristiga skulder
Mkr
———
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 dec. 202431 dec. 202431 juli 2025 · 212 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202231 dec. 20229 juli 2023 · 190 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
31 juli 2025
1 juli 2021 → 31 dec. 2022
K218 månader
9 juli 2023

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva caféverksamhet i kombination med försäljning av marina artiklar och utställning av konst samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Hammarby Alle 132 12066 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
5 apr. 2006
Verksamhet startad
2 juni 2006
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Uppgift saknas
Moms
Uppgift saknas
Arbetsgivare
Uppgift saknas

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

2 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2024.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod56110

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202431 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202130 juni 202130 juni 202030 juni 2019
Rörelsemarginal———
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA———
Nettoomsättning per anställd—————
Personalkostnader per anställd—————
Kassalikviditet———
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2024

Omsättningstillväxt−36,6 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−25,9 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet7,2 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 56 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−25,9 %
Soliditet7,2 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

4 674 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

0 driftställen enligt SCB

1Driftställe 44709798

Huvudarbetsställe

HAMMARBY ALLÉ 132, 12066 STOCKHOLM

Stockholm · Stockholms län

0 anställda

56110 · Restaurangverksamhet

CFAR 44709798Koordinater saknas

Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

RestaurangverksamhetStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen29 450Riket · SNI 56 · 2025
Operativa ledare 55+32,7 %Riket · avsnitt I · 2024
7 565 av 23 131 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön32 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt I · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
12 426
1–4 anställda
7 706
5–9 anställda
4 350
10–19 anställda
3 154
20–49 anställda
1 507
50–99 anställda
214
100–199 anställda
48
200–499 anställda
28
500+ anställda
17

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Cafe Cloud AB?

Nettoomsättningen var 1,62 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.