Cama AB har organisationsnummer 559123-5279. Nettoomsättningen var 0,51 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2022. Rörelseresultatet var 0,27 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2022.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Norrbottens län
Registrerat
31 aug. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2022. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
31 aug. 2020 → 31 aug. 2022 · Jämförelsen innehåller 10 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2022. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
31 aug. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 aug. 2022
31 aug. 2022
25 dec. 2022 · 116 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2020
31 aug. 2020
14 feb. 2021 · 167 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2021 → 31 aug. 2022
K2
25 dec. 2022
1 sep. 2019 → 31 aug. 2020
K2
14 feb. 2021
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är försäljning av fordon, snöskoter, båt, atv, bilar, traktor samt uthyrning, service och reparationer av ovanstående och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Snövägen 385B
97633 Luleå
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Luleå · 2580
Län
Norrbotten
Registrerat
31 aug. 2017
Verksamhet startad
7 sep. 2017
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
31 aug. 2019
31 aug. 2018
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
—
Kassalikviditet
—
Skuldsättningsgrad
—
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2022
Omsättningstillväxt149,8 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal53,4 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet86,8 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 47 · Norrbotten · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2022. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal53,4 %
53,4 %Bolaget
3,7 %Median (P50)
−0,6 % – 10,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet86,8 %
86,8 %Bolaget
49,0 %Median (P50)
28,0 % – 69,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
9,4 %Median (P50)
−0,5 % – 20,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,1 %Median (P50)
−0,3 % – 10,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
538 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 58721804
Huvudarbetsställe
SNÖVÄGEN 385 B, 97633 LULEÅ
Luleå · Norrbottens län
0 anställda
47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 43120 · Mark- och grundarbeten · 64994 · Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
CFAR 58721804
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordonNorrbottens län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen65 200Riket · SNI 47 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Norrbottens län · branschgrupp 47
212025
20182025
Visa värden per period
2018
18
2019
17
2020
20
2021
13
2022
10
2023
17
2024
13
2025
21
Nystartade företag
Norrbottens län · branschgrupp 47
322026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
28
2024Q4
24
2025Q1
29
2025Q2
34
2025Q3
27
2025Q4
21
2026Q1
22
2026Q2
32
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
46 499
1–4 anställda
10 902
5–9 anställda
3 730
10–19 anställda
2 210
20–49 anställda
1 174
50–99 anställda
364
100–199 anställda
176
200–499 anställda
78
500+ anställda
67
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Norrbottens län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
46,0 %
Viss minskning · 2026K1
10,0 %
Viss ökning · 2026K1
17,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
22,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Cama AB?
Nettoomsättningen var 0,51 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2022.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.