CAPLYZER AB har organisationsnummer 559374-7081. Nettoomsättningen var −0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rörelseresultatet var −0,51 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2024).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
6 apr. 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2023-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2023-12
0,0
2024-12
−0,0
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K3
31 juli 2025
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva forskning och utveckling av elektrokemisk utrustning samt produktion, marknadsföring och försäljning av sådan utrustning och tjänster, samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Teknikringen 30
11428 Stockholm
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
6 apr. 2022
Verksamhet startad
16 juni 2022
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelsesuppleant, Verkställande direktör
Styrelseledamot, Vice Verkställande Direktör
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Skuldsättningsgrad
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2024
Omsättningstillväxt—
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Rörelsemarginal—
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Soliditet−17,6 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd−0,0 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 28.290 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal10 231 680,0 %
10 231 680,0 %Bolaget
7,9 %Median (P50)
−3,9 % – 13,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet−17,6 %
−17,6 %Bolaget
68,0 %Median (P50)
54,0 % – 83,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
7,4 %Median (P50)
−1,2 % – 18,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
10,5 %Median (P50)
−2,9 % – 21,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
45 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 68851708
Huvudarbetsställe
TEKNIKRINGEN 30, 11428 STOCKHOLM
Stockholm · Stockholms län
5-9 anställda
28290 · Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål · 46649 · Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
CFAR 68851708
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamålStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen410Riket · SNI 28.290 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 05-39
1312025
20182025
Visa värden per period
2018
73
2019
83
2020
97
2021
72
2022
84
2023
91
2024
132
2025
131
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 05-39
2072026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
171
2024Q4
169
2025Q1
206
2025Q2
185
2025Q3
245
2025Q4
206
2026Q1
210
2026Q2
207
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
198
1–4 anställda
92
5–9 anställda
30
10–19 anställda
30
20–49 anställda
30
50–99 anställda
18
100–199 anställda
6
200–499 anställda
4
500+ anställda
2
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter CAPLYZER AB?
Nettoomsättningen var −0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.