Normal registerstatusSNI 43320SNI 43221SNI 43210SNI 95311Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Carlcan AB har organisationsnummer 556809-4535. Nettoomsättningen var 1,85 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025. Rörelseresultatet var −0,01 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 aug. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
26 maj 2010
Status
Normal registerstatus
Bransch
Byggnadssnickeriarbeten
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
31 aug. 2024 → 31 aug. 2025 · Jämförelsen innehåller 2 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2025
31 aug. 2024
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 aug. 2025
31 aug. 2025
23 okt. 2025 · 53 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2024
31 aug. 2024
20 okt. 2024 · 50 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2023
31 aug. 2023
1 okt. 2023 · 31 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2024 → 31 aug. 2025
K2
23 okt. 2025
1 sep. 2023 → 31 aug. 2024
K2
20 okt. 2024
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
1 okt. 2023
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva hantverksfirma inom i huvudsak områdena snickeri, elinstallationer, vvs och ventilation samt reparations- och servicearbeten inom exempelvis fastighetsförvaltning och verkstad.
Postadress
Enbärsvägen 3
83162 Östersund
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Östersund · 2380
Län
Jämtland
Registrerat
26 maj 2010
Verksamhet startad
24 juni 2010
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 aug. 2025
31 aug. 2024
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2025
Omsättningstillväxt11,4 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal−0,6 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet71,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd0,9 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.320 · Jämtland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−0,6 %
−0,6 %Bolaget
5,4 %Median (P50)
−0,1 % – 12,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet71,0 %
71,0 %Bolaget
55,0 %Median (P50)
31,0 % – 73,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
12,2 %Median (P50)
−0,8 % – 28,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
5,5 %Median (P50)
−0,1 % – 12,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
167 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 49516297
Huvudarbetsställe
ENBÄRSVÄGEN 3, 83162 ÖSTERSUND
Östersund · Jämtlands län
1-4 anställda
43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 43221 · Värme- och sanitetsarbeten · 43210 · Elinstallationer · 95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
CFAR 49516297
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
ByggnadssnickeriarbetenJämtlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen22 116Riket · SNI 43.320 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Jämtlands län · branschgrupp 41-43
142025
20182025
Visa värden per period
2018
11
2019
15
2020
16
2021
14
2022
14
2023
20
2024
19
2025
14
Nystartade företag
Jämtlands län · branschgrupp 41-43
272026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
39
2024Q4
24
2025Q1
28
2025Q2
26
2025Q3
29
2025Q4
30
2026Q1
39
2026Q2
27
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
15 008
1–4 anställda
5 704
5–9 anställda
868
10–19 anställda
357
20–49 anställda
145
50–99 anställda
30
100–199 anställda
4
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Carlcan AB?
Nettoomsättningen var 1,85 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.