Normal registerstatusSNI 81210SNI 82990SNI 96230SNI 23709Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Carreg AB har organisationsnummer 556834-9855. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025. Rörelseresultatet var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
21 dec. 2010
Status
Normal registerstatus
Bransch
Lokalvård
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
30 apr. 2025
30 apr. 2024
30 apr. 2023
30 apr. 2022
30 apr. 2021
30 apr. 2020
30 apr. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
30 apr. 2025
30 apr. 2025
30 okt. 2025 · 183 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2024
30 apr. 2024
3 nov. 2024 · 187 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2023
30 apr. 2023
5 nov. 2023 · 189 dagar · Ej reviderad
30 apr. 2022
30 apr. 2022
20 nov. 2022 · 204 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K2
30 okt. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
3 nov. 2024
1 maj 2022 → 30 apr. 2023
K2
5 nov. 2023
1 maj 2021 → 30 apr. 2022
K2
20 nov. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva tillverkning av gravvårdar och minnesstenar med personlig prägel, stenförädling och försäljning av material såsom sten, sand och trä, blästringsarbeten i sten, trä och metall, försäljning av tjänster inom stenförädlingsbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Grimsta 126
83796 Undersåker
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Ragunda · 2303
Län
Jämtland
Registrerat
21 dec. 2010
Verksamhet startad
24 feb. 2011
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
30 apr. 2025
30 apr. 2024
30 apr. 2023
30 apr. 2022
30 apr. 2021
Kassalikviditet
—
Skuldsättningsgrad
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
30 apr. 2025
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet80,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 81.210 · Jämtland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
3,7 %Median (P50)
−2,4 % – 10,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet80,0 %
80,0 %Bolaget
42,0 %Median (P50)
28,0 % – 62,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
11,4 %Median (P50)
0,2 % – 21,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,7 %Median (P50)
0,0 % – 13,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
41 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 50489376
Huvudarbetsställe
GRIMSTA 126, 83796 UNDERSÅKER
Åre · Jämtlands län
0 anställda
81210 · Lokalvård · 82990 · Diverse övrig stödverksamhet till företag · 96230 · Dagspa, bastu och ångbastu · 23709 · Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för prydnadsändamål
CFAR 50489376
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
LokalvårdJämtlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen10 660Riket · SNI 81.210 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Jämtlands län · branschgrupp 64-82
132025
20182025
Visa värden per period
2018
10
2019
10
2020
14
2021
14
2022
—
2023
19
2024
23
2025
13
Nystartade företag
Jämtlands län · branschgrupp 77-82
132026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
25
2024Q4
18
2025Q1
16
2025Q2
16
2025Q3
17
2025Q4
17
2026Q1
21
2026Q2
13
Genomsnittlig månadslön35 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt N · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
6 411
1–4 anställda
2 476
5–9 anställda
834
10–19 anställda
499
20–49 anställda
265
50–99 anställda
96
100–199 anställda
45
200–499 anställda
17
500+ anställda
17
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Carreg AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.