CB Stables AB har organisationsnummer 559400-1637. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
5 okt. 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med levande djur
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2025
31 dec. 2025
16 juni 2026 · 167 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2024
31 dec. 2024
23 juli 2025 · 204 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
16 juni 2026
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
23 juli 2025
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom hästnäringen, inköp och försäljning och förmedling av hästar, samt träning, tävling och inackordering av hästar. Bolaget ska även bedriva försäljning av ridutrustning och tillhörande produkter. Därtill får bolaget äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Enköping Ytter-Gånsta 27
74597 Enköping
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
5 okt. 2022
Verksamhet startad
20 nov. 2025
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Ordförande
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 dec. 2025
Kassalikviditet
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet100,0 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 46.230 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
−34,9 %Median (P50)
−116,7 % – −0,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet100,0 %
100,0 %Bolaget
45,0 %Median (P50)
18,0 % – 71,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
−1,0 %Median (P50)
−18,0 % – 6,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
−0,3 %Median (P50)
−25,9 % – 20,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
13 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 69485837
Huvudarbetsställe
ENKÖPING YTTER-GÅNSTA 27, 74597 ENKÖPING
Enköping · Uppsala län
0 anställda
46230 · Partihandel med levande djur · 47631 · Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar · 93290 · Övrig fritids- och nöjesverksamhet
CFAR 69485837
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Partihandel med levande djurStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen230Riket · SNI 46.230 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 46
1942025
20182025
Visa värden per period
2018
146
2019
142
2020
148
2021
112
2022
163
2023
169
2024
199
2025
194
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 46
1672026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
150
2024Q4
177
2025Q1
184
2025Q2
133
2025Q3
165
2025Q4
156
2026Q1
163
2026Q2
167
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
187
1–4 anställda
34
5–9 anställda
7
10–19 anställda
1
20–49 anställda
1
50–99 anställda
0
100–199 anställda
0
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter CB Stables AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.