Normal registerstatusSNI 81100SNI 41000SNI 46872SNI 81210SNI 43341SNI 81300SNI 43110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
CELA Construction AB har organisationsnummer 559456-2695. Nettoomsättningen var 4,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024. Rörelseresultatet var 0,20 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 3 (31 aug. 2024).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
8 nov. 2023
Status
Normal registerstatus
Bransch
Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2024. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2024-08
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2024-08
4,0
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2024
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
8 nov. 2023 → 31 aug. 2024
K210 månader
27 okt. 2024
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att utföra måleritjänster, bygg och fasad samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
GAMLA SÖDERTÄLJEVÄGEN 180 A
14170 Segeltorp
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Tyresö · 0138
Län
Stockholm
Registrerat
8 nov. 2023
Verksamhet startad
9 nov. 2023
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 aug. 2024
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2024
Omsättningstillväxt—
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Rörelsemarginal5,0 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet8,8 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd1,3 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 81.100 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal5,0 %
5,0 %Bolaget
6,7 %Median (P50)
−1,5 % – 19,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet8,8 %
8,8 %Bolaget
55,0 %Median (P50)
28,0 % – 74,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
11,3 %Median (P50)
−0,7 % – 29,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
7,5 %Median (P50)
−0,6 % – 20,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
534 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 70905773
Huvudarbetsställe
GAMLA SÖDERTÄLJEVÄGEN 180 A, 14170 SEGELTORP
Huddinge · Stockholms län
0 anställda
81100 · Fastighetsrelaterad stödverksamhet · 41000 · Byggande av bostadshus och andra byggnader · 46872 · Partihandel med metallavfall och metallskrot · 81210 · Lokalvård · 43341 · Måleriarbeten · 81300 · Skötsel och underhåll av grönytor · 43110 · Rivning av hus och byggnader
CFAR 70905773
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Fastighetsrelaterad stödverksamhetStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen4 691Riket · SNI 81.100 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 64-82
1 0972025
20182025
Visa värden per period
2018
524
2019
647
2020
633
2021
544
2022
571
2023
721
2024
1 052
2025
1 097
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 77-82
4432026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
330
2024Q4
296
2025Q1
284
2025Q2
277
2025Q3
348
2025Q4
317
2026Q1
421
2026Q2
443
Genomsnittlig månadslön35 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt N · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 302
1–4 anställda
951
5–9 anställda
211
10–19 anställda
118
20–49 anställda
77
50–99 anställda
22
100–199 anställda
8
200–499 anställda
2
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter CELA Construction AB?
Nettoomsättningen var 4,00 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.