Normal registerstatusSNI 68320SNI 81300SNI 93119SNI 43320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Cemi AB har organisationsnummer 556574-0981. Nettoomsättningen var 209,87 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 1,39 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 84 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
8 sep. 1999
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2021-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2021-12
158,4
2022-12
186,9
2023-12
178,3
2024-12
209,0
2025-12
209,9
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
—
Skatt
Mkr
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
—
Anställda
personer
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
—
Koncernbidrag
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K3
12 juni 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av externa fastigheter och mark och försäljning av konsulttjänster i samband därmed och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Industrivägen 17
17148 Solna
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Solna · 0184
Län
Stockholm
Registrerat
8 sep. 1999
Verksamhet startad
28 okt. 1999
Anställdaklass enligt SCB
50-99 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Ordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Verkställande direktör
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
Rörelsemarginal
—
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt0,4 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal0,7 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet—
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Omsättning per anställd2,5 MSEK
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 68.320 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal0,7 %
0,7 %Bolaget
7,3 %Median (P50)
−4,0 % – 40,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet—
—Bolaget
40,0 %Median (P50)
10,0 % – 79,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
4,4 %Median (P50)
0,2 % – 17,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
22,1 %Median (P50)
0,6 % – 61,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
984 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 38374310
Huvudarbetsställe
INDUSTRIVÄGEN 17, 17148 SOLNA
Solna · Stockholms län
50-99 anställda
68320 · Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag · 81300 · Skötsel och underhåll av grönytor · 93119 · Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten
CFAR 38374310
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdragStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen4 240Riket · SNI 68.320 · 2025
Operativa ledare 55+59,3 %Riket · avsnitt L · 2024
10 706 av 18 066 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 64-82
1 0972025
20182025
Visa värden per period
2018
524
2019
647
2020
633
2021
544
2022
571
2023
721
2024
1 052
2025
1 097
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 64-68
3582026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
316
2024Q4
363
2025Q1
399
2025Q2
313
2025Q3
311
2025Q4
396
2026Q1
413
2026Q2
358
Genomsnittlig månadslön46 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt L · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 135
1–4 anställda
796
5–9 anställda
120
10–19 anställda
79
20–49 anställda
51
50–99 anställda
27
100–199 anställda
16
200–499 anställda
12
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Cemi AB?
Nettoomsättningen var 209,87 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.