Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Cerea AB

5566497300 · Kumla

Normal registerstatusSNI 68202SNI 46610SNI 46630Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Cerea AB har organisationsnummer 556649-7300. Nettoomsättningen var 1,03 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2022. Rörelseresultatet var 0,61 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2022.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Örebro län
Registrerat
20 nov. 2003
Status
Normal registerstatus
Bransch
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler

Senaste period i vårt underlag: 30 apr. 2022. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-041,0
2020-041,0
2021-041,0
2022-041,0

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2022. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 apr. 202230 apr. 202130 apr. 202030 apr. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
———

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

PeriodInlämnadVisa underlag
1 maj 2021 → 30 apr. 2022
K2
11 sep. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Marsvägen 2 69234 Kumla
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Kumla · 1881
Län
Örebro
Registrerat
20 nov. 2003
Verksamhet startad
3 dec. 2003
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Uppgift saknas

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

1 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 apr. 2022.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod68202, 46610, 46630

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 apr. 202230 apr. 202130 apr. 202030 apr. 2019
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 apr. 2022

Omsättningstillväxt0,0 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal58,7 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Över tredje kvartilen
Soliditet90,0 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 68.202 · Örebro · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2022. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal58,7 %
Soliditet90,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

373 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 42322842

Huvudarbetsställe

MARSVÄGEN 2, 69234 KUMLA

Kumla · Örebro län

0 anställda

68202 · Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler · 46610 · Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning · 46630 · Partihandel med gruv-, bygg- och anläggningsmaskiner

CFAR 42322842
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerÖrebro län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen20 024Riket · SNI 68.202 · 2025
Operativa ledare 55+59,3 %Riket · avsnitt L · 2024
10 706 av 18 066 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön46 100 kr / månad

Riket · branschavsnitt L · SCB · 2025

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
18 780
1–4 anställda
1 112
5–9 anställda
90
10–19 anställda
24
20–49 anställda
13
50–99 anställda
5
100–199 anställda
0
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Örebro län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
39,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
23,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Cerea AB?

Nettoomsättningen var 1,03 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2022.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.