Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Clay Attacks AB

5569933681 · Göteborg

Normal registerstatusSNI 74110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Clay Attacks AB har organisationsnummer 556993-3681. Nettoomsättningen var 1,55 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,55 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 dec. 2021).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
3 dec. 2014
Status
Normal registerstatus
Bransch
Industridesign och modedesign

Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-121,6
2019-121,1
2020-121,2
2021-121,5

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

PeriodInlämnadVisa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
6 mars 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva verksamhet med design och formgivning, främst inom fordonsbranchen, konstnärlig verksamhet och hantverkstjänster, äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Dalavägen 63 42668 Västra Frölunda
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Göteborg · 1480
Län
Västra Götaland
Registrerat
3 dec. 2014
Verksamhet startad
27 dec. 2014
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

1 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 dec. 2021.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod74110

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

0 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 2018
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 dec. 2021

Omsättningstillväxt24,4 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal35,4 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet58,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,8 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 74 · Västra Götaland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal35,4 %
Soliditet58,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

1 658 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 55329239

Huvudarbetsställe

DALAVÄGEN 63, 42668 VÄSTRA FRÖLUNDA

Göteborg · Västra Götalands län

0 anställda

74110 · Industridesign och modedesign

CFAR 55329239
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Industridesign och modedesignVästra Götalands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen34 138Riket · SNI 74 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
28 081
1–4 anställda
5 413
5–9 anställda
324
10–19 anställda
175
20–49 anställda
96
50–99 anställda
25
100–199 anställda
17
200–499 anställda
3
500+ anställda
4

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Clay Attacks AB?

Nettoomsättningen var 1,55 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.