Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

CLEAN CAR PLUS AB

5569915779 · Stockholm

Normal registerstatusSNI 81210SNI 95311Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

CLEAN CAR PLUS AB har organisationsnummer 556991-5779. Nettoomsättningen var 1,24 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026. Rörelseresultatet var 0,01 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 3 (28 feb. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
21 nov. 2014
Status
Normal registerstatus
Bransch
Lokalvård

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

28 feb. 2023 → 28 feb. 2026 · Jämförelsen innehåller 5 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
−36 %Soliditet 20,00 % → 13,00 %
−30 %Nettoomsättning 1,76 Mkr → 1,24 Mkr
NyckeltalLångfristiga skulder 0,00 Mkr → — Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2021-022,4
2022-022,2
2023-020,0
2024-021,3
2025-021,1
2026-021,2

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 28 feb. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal28 feb. 202628 feb. 202529 feb. 202428 feb. 202328 feb. 202228 feb. 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
———
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Långfristiga skulder
Mkr
———
Soliditet
%

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
28 feb. 202628 feb. 202628 aug. 2026 · 181 dagar · Ej reviderad
28 feb. 202428 feb. 20246 okt. 2024 · 221 dagar · Ej reviderad
28 feb. 202328 feb. 20233 dec. 2023 · 278 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 mars 2025 → 28 feb. 2026
K2
28 aug. 2026
1 mars 2023 → 28 feb. 2024
K2
6 okt. 2024
1 mars 2022 → 28 feb. 2023
K2
3 dec. 2023

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Service, reparation och underhåll av motorfordon. Lokalvård.

Postadress

Stamgatan 59 lgh 1701 12574 Älvsjö
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
21 nov. 2014
Verksamhet startad
27 dec. 2014
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 28 feb. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod81210, 95311

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal28 feb. 202628 feb. 202529 feb. 202428 feb. 202328 feb. 202228 feb. 2021
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA————
Nettoomsättning per anställd———
Personalkostnader per anställd———
Skuldsättningsgrad———
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

28 feb. 2026

Omsättningstillväxt17,3 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal0,7 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet13,0 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,4 MSEK

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 81.210 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 28 feb. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal0,7 %
Soliditet13,0 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

1 293 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 55327324

Huvudarbetsställe

STAMGATAN 59 LGH 1701, 12574 ÄLVSJÖ

Stockholm · Stockholms län

1-4 anställda

81210 · Lokalvård · 95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar

CFAR 55327324
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

LokalvårdStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen10 660Riket · SNI 81.210 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön35 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt N · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
6 411
1–4 anställda
2 476
5–9 anställda
834
10–19 anställda
499
20–49 anställda
265
50–99 anställda
96
100–199 anställda
45
200–499 anställda
17
500+ anställda
17

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter CLEAN CAR PLUS AB?

Nettoomsättningen var 1,24 Mkr för perioden som slutade 28 feb. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.