Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

CN Rör AB

5565174272 · Varberg

Normal registerstatusSNI 43221Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

CN Rör AB har organisationsnummer 556517-4272. Nettoomsättningen var 15,79 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rörelseresultatet var 1,78 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026. Rapporterat medelantal anställda: 7 (30 apr. 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Hallands län
Registrerat
2 okt. 1995
Status
Normal registerstatus
Bransch
Värme- och sanitetsarbeten

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 apr. 2022 → 30 apr. 2026 · Jämförelsen innehåller 15 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+233 %Föreslagen utdelning 0,30 Mkr → 1,00 Mkr
+330 %Kassa & bank 1,11 Mkr → 4,75 Mkr
+219 %Obeskattade reserver 0,90 Mkr → 2,87 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2019-044,5
2020-044,3
2021-045,7
2022-0412,5
2023-0416,1
2024-0421,5
2025-0427,0
2026-0415,8

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 apr. 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 202130 apr. 202030 apr. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
——
Personalkostnader
Mkr
——
Anställda
personer
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
——
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
——
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 apr. 202630 apr. 202614 sep. 2026 · 137 dagar · Reviderad
30 apr. 202530 apr. 20252 sep. 2025 · 125 dagar · Reviderad
30 apr. 202430 apr. 20248 sep. 2024 · 131 dagar · Reviderad
30 apr. 202330 apr. 202310 sep. 2023 · 133 dagar · Reviderad
30 apr. 202230 apr. 202225 sep. 2022 · 148 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 maj 2025 → 30 apr. 2026
K2
14 sep. 2026
1 maj 2024 → 30 apr. 2025
K2
2 sep. 2025
1 maj 2023 → 30 apr. 2024
K2
8 sep. 2024
1 maj 2022 → 30 apr. 2023
K2
10 sep. 2023
1 maj 2021 → 30 apr. 2022
K2
25 sep. 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva VVS, rör och svetsverksamhet inom bygg och entreprenadbranschen, handel med värdepapper, äga och förvalta såväl fast som lös egendom och därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Åby Arenaväg 8A 43162 Mölndal
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Varberg · 1383
Län
Halland
Registrerat
2 okt. 1995
Verksamhet startad
21 jan. 1996
Anställdaklass enligt SCB
10-19 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 apr. 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod43221

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Undertecknare

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 apr. 202630 apr. 202530 apr. 202430 apr. 202330 apr. 202230 apr. 202130 apr. 202030 apr. 2019
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA——
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 apr. 2026

Omsättningstillväxt−41,4 %

398 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 −5,8 %P50 5,5 %P75 23,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal11,3 %

417 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 5,8 %P75 12,5 %
Mellan medianen och P75
Soliditet68,9 %

384 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 26,6 %P50 45,0 %P75 63,1 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd2,3 MSEK

417 bolag · 5-9 anställda · hela landet

P25 0,8 MSEKP50 1,3 MSEKP75 2,2 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 43.221 · Halland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 apr. 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal11,3 %
Soliditet68,9 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

178 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 33337148

Huvudarbetsställe

ÅBY ARENAVÄG 8 A, 43162 MÖLNDAL

Mölndal · Västra Götalands län

10-19 anställda

43221 · Värme- och sanitetsarbeten

CFAR 33337148
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Värme- och sanitetsarbetenHallands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen6 806Riket · SNI 43.221 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad

Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
3 103
1–4 anställda
2 601
5–9 anställda
539
10–19 anställda
315
20–49 anställda
201
50–99 anställda
36
100–199 anställda
6
200–499 anställda
3
500+ anställda
2

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Hallands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
13,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter CN Rör AB?

Nettoomsättningen var 15,79 Mkr för perioden som slutade 30 apr. 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.