Normal registerstatusSNI 46860SNI 22260SNI 46501SNI 25999Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Collinder märksystem AB har organisationsnummer 556166-5422. Nettoomsättningen var 61,56 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026. Rörelseresultatet var 8,42 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026. Rapporterat medelantal anställda: 26 (31 mars 2026).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Skåne län
Registrerat
6 juli 1972
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med andra insatsvaror
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
30 juni 2023 → 31 mars 2026 · Jämförelsen innehåller 24 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 31 mars 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 mars 2026
31 mars 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
—
Skatt
Mkr
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
—
Anställda
personer
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
—
—
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
—
—
Koncernbidrag
Mkr
—
—
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 mars 2026
31 mars 2026
14 okt. 2026 · 197 dagar · Reviderad
30 juni 2024
30 juni 2024
25 aug. 2024 · 56 dagar · Reviderad
30 juni 2023
30 juni 2023
10 sep. 2023 · 72 dagar · Reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 apr. 2025 → 31 mars 2026
K2
14 okt. 2026
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
25 aug. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
10 sep. 2023
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att tillverka och marknadsföra märksystem, skyltar, informationsmaterial samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även ha som verksamhet att äga och förvalta fast och lös egendom.
Postadress
Tenngatan 11
23435 Lomma
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Lomma · 1262
Län
Skåne
Registrerat
6 juli 1972
Verksamhet startad
31 dec. 1972
Anställdaklass enligt SCB
20-49 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Verkställande direktör
Styrelseordförande
Styrelseledamot
Styrelseledamot
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 mars 2026
31 mars 2025
30 juni 2024
30 juni 2023
30 juni 2022
30 juni 2021
30 juni 2020
30 juni 2019
Rörelsemarginal
—
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
—
Kassalikviditet
—
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
—
—
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 mars 2026
Omsättningstillväxt36,5 %
74 bolag · 20-49 anställda · hela landet
P25 −4,0 %P50 3,2 %P75 10,7 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal13,7 %
75 bolag · 20-49 anställda · hela landet
P25 0,7 %P50 5,5 %P75 10,1 %
Över tredje kvartilen
Soliditet42,0 %
64 bolag · 20-49 anställda · hela landet
P25 23,9 %P50 42,4 %P75 60,1 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd2,4 MSEK
75 bolag · 20-49 anställda · hela landet
P25 1,1 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,5 MSEK
Mellan medianen och P75
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 46 · Skåne · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 mars 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal13,7 %
13,7 %Bolaget
3,3 %Median (P50)
−2,3 % – 11,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet42,0 %
42,0 %Bolaget
50,0 %Median (P50)
24,0 % – 73,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
6,8 %Median (P50)
−1,6 % – 20,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,1 %Median (P50)
−1,2 % – 13,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
3 526 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 14620140
Huvudarbetsställe
TENNGATAN 11, 23435 LOMMA
Lomma · Skåne län
20-49 anställda
46860 · Partihandel med andra insatsvaror · 22260 · Annan plastvarutillverkning · 46501 · Partihandel med datorer och kringutrustning samt programvara; samt annan kontorsutrustning · 25999 · Annan övrig metallvarutillverkning
CFAR 14620140
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Partihandel med andra insatsvarorSkåne län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen41 578Riket · SNI 46 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Skåne län · branschgrupp 46
932025
20182025
Visa värden per period
2018
97
2019
103
2020
110
2021
58
2022
66
2023
80
2024
93
2025
93
Nystartade företag
Skåne län · branschgrupp 46
812026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
102
2024Q4
92
2025Q1
95
2025Q2
90
2025Q3
103
2025Q4
82
2026Q1
90
2026Q2
81
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
25 899
1–4 anställda
9 260
5–9 anställda
2 654
10–19 anställda
1 824
20–49 anställda
1 244
50–99 anställda
417
100–199 anställda
168
200–499 anställda
79
500+ anställda
33
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Skåne län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
8,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
21,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Collinder märksystem AB?
Nettoomsättningen var 61,56 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.