Normal registerstatusSNI 71121SNI 96210SNI 49330SNI 96220Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Constructia AB har organisationsnummer 556811-3962. Nettoomsättningen var 4,52 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025. Rörelseresultatet var 0,75 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 3 (31 aug. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Jämtlands län
Registrerat
14 juni 2010
Status
Normal registerstatus
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2022-08
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2022-08
0,5
2023-08
3,7
2024-08
3,8
2025-08
4,5
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2025
31 aug. 2024
31 aug. 2023
31 aug. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2024 → 31 aug. 2025
K2
17 dec. 2025
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultation och rådgivning inom bygg- och anläggningsteknik. Under det särskilda företagsnamnet bedrivs frisering, hudvård, massage samt försäljning av hud och hårprodukter samt uthyrning av chaufförstjänster till taxirörelse.
Postadress
Österlånggatan 34
84671 Vemdalen
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Härjedalen · 2361
Län
Jämtland
Registrerat
14 juni 2010
Verksamhet startad
8 juli 2010
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Verkställande direktör
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 aug. 2025
31 aug. 2024
31 aug. 2023
31 aug. 2022
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Kassalikviditet
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2025
Omsättningstillväxt18,1 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal16,6 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet62,7 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd1,5 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 71.121 · Jämtland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal16,6 %
16,6 %Bolaget
17,1 %Median (P50)
2,5 % – 40,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet62,7 %
62,7 %Bolaget
71,0 %Median (P50)
55,0 % – 83,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
22,8 %Median (P50)
4,9 % – 45,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
20,7 %Median (P50)
7,0 % – 44,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
117 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 49576952
Huvudarbetsställe
ÖSTERLÅNGGATAN 34, 84671 VEMDALEN
Härjedalen · Jämtlands län
1-4 anställda
71121 · Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik · 96210 · Frisörer och barberare · 49330 · Passagerartrafik på beställning, fordon med förare · 96220 · Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
CFAR 49576952
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikJämtlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen14 864Riket · SNI 71.121 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Jämtlands län · branschgrupp 64-82
132025
20182025
Visa värden per period
2018
10
2019
10
2020
14
2021
14
2022
—
2023
19
2024
23
2025
13
Nystartade företag
Jämtlands län · branschgrupp 71-72
62026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
7
2024Q4
8
2025Q1
—
2025Q2
11
2025Q3
11
2025Q4
7
2026Q1
7
2026Q2
6
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
8 966
1–4 anställda
5 013
5–9 anställda
406
10–19 anställda
279
20–49 anställda
142
50–99 anställda
30
100–199 anställda
15
200–499 anställda
6
500+ anställda
7
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Jämtlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
12,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
14,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Constructia AB?
Nettoomsättningen var 4,52 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.