# CPAC Systems AB (5565662870)

> CPAC Systems AB är ett aktiebolag med organisationsnummer 5565662870, registrerat 1999-02-08 och med hemvist i Göteborg, Västra Götalands län. Enligt årsredovisningen för räkenskapsår som slutade 2025-12-31 var nettoomsättningen 936,01 Mkr.

## Fakta

| | |
|---|---|
| Organisationsnummer | 5565662870 |
| Bolagsform | AB-ORGFO |
| Registrerat | 1999-02-08 |
| Hemvist | Göteborg, Västra Götalands län |
| Bransch (SNI) | 46649 – Parti- och provisionshandel |
| Status | normal |
| Senaste årsredovisning | 2025-12-31, inlämnad 2026-06-05 |

## Nyckeltal

| Nyckeltal (Mkr, % / personer) | 2025-12-31 | 2024-12-31 | 2023-12-31 | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---:|---:|---:|---:|---:|
| Nettoomsättning | 936,01 | 911,09 | 1 255,90 | 1 305,92 | 908,42 |
| Rörelseresultat | 155,88 | 158,43 | 206,66 | 158,14 | – |
| Årets resultat | 0,88 | -0,74 | -2,39 | -0,92 | – |
| Summa tillgångar | 654,51 | 571,82 | 687,25 | 722,15 | 468,49 |
| Eget kapital | 221,83 | 220,95 | 221,70 | 224,09 | – |
| Soliditet | – | – | 32,0 % | 31,0 % | 48,0 % |
| Medelantal anställda | 179 | 181 | 182 | 157 | – |

## Vad som ändrats

2023-12-31 → 2025-12-31: 19 väsentliga ändringar.

- Auditor changed
- Nettoomsättning ner: 1 255 897 268 -> 936 010 688 (-25.5 %)
- Rörelseintäkter ner: 1 255 897 268 -> 936 010 688 (-25.5 %)
- Rörelseresultat ner: 206 663 825 -> 155 883 501 (-24.6 %)
- Resultat efter finansiella poster ner: 217 063 876 -> 161 766 828 (-25.5 %)
- Resultat före skatt upp: -2 458 761 -> 879 915 (+135.8 %)
- Årets resultat upp: -2 387 614 -> 879 915 (+136.9 %)
- Personalkostnader upp: 202 956 294 -> 224 266 441 (+10.5 %)

## Jämförelse med liknande bolag

Jämförelsegrupp: hela landet (n=10857), minst 15 bolag. Kvartiler (P25, P50, P75) och bolagets värde:

- Omsättningstillväxt: 2,7 % (P25 -24,8 %, P50 0,7 %, P75 27,2 %)
- Rörelsemarginal: 16,7 % (P25 0,8 %, P50 12,7 %, P75 35,0 %)
- Soliditet: – (P25 41,0 %, P50 66,0 %, P75 86,0 %)
- Omsättning per anställd: 5,23 (P25 0,55, P50 0,98, P75 1,51)

## Undertecknare och revisor

6 undertecknare i senaste rapporten. Namn visas bara för inloggade användare.

## Digitala årsredovisningar

- 2025-01-01 – 2025-12-31 (inlämnad 2026-06-05)
- 2023-01-01 – 2023-12-31 (inlämnad 2024-07-07)

## Källor och användning

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning.

Endast digitalt inlämnade årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
Signaler och betyg visas inte här.

Senast uppdaterad: 2026-06-05.
Sida med fler detaljer och källhänvisningar: https://bolagsdelta.se/foretag/cpac-systems-ab-5565662870
English: https://bolagsdelta.se/en/company/cpac-systems-ab-5565662870

Citera gärna med länk till sidan. Uppgifterna är bearbetade från Bolagsverket och SCB och är inga kreditupplysningar.
