Normal registerstatusSNI 26510SNI 71124SNI 28290SNI 46649SNI 72109Övriga aktiebolag2 driftställen enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
DABCE AB har organisationsnummer 559311-1122. Nettoomsättningen var 0,38 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,23 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
9 apr. 2021
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2021-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2021-12
0,4
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Obeskattade reserver
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
9 apr. 2021 → 31 dec. 2021
K29 månader
27 nov. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Leverans av tjänster inom hållbarhet och miljöteknologi
Postadress
Virdings Alle 22
75450 Uppsala
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Uppsala · 0380
Län
Uppsala
Registrerat
9 apr. 2021
Verksamhet startad
29 apr. 2021
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 dec. 2021
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt—
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Rörelsemarginal61,4 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet55,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,4 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 26.510 · Uppsala · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal61,4 %
61,4 %Bolaget
8,7 %Median (P50)
1,3 % – 20,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet55,0 %
55,0 %Bolaget
70,0 %Median (P50)
44,0 % – 85,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
14,6 %Median (P50)
4,4 % – 40,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
9,3 %Median (P50)
4,3 % – 22,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
13 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
2 driftställen enligt SCB
1Huvudkontor
Huvudarbetsställe
VIRDINGS ALLÉ 22, 75450 UPPSALA
Uppsala · Uppsala län
1-4 anställda
26510 · Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering · 71124 · Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik · 28290 · Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål · 46649 · Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning · 72109 · Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
CFAR 67385492
2Driftställe 72412398
Huvudarbetsställe
Herrnäset 1 Herrnäset 1:101, 68892 STORFORS
Storfors · Värmlands län
1-4 anställda
26510 · Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigering · 71124 · Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik · 28290 · Tillverkning av diverse övriga maskiner för allmänt ändamål · 46649 · Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning · 72109 · Annan naturvetenskaplig och teknisk forskning och utveckling
CFAR 72412398Koordinater saknas
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 2 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Tillverkning av instrument och apparater för mätning, provning och navigeringUppsala län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen425Riket · SNI 26.510 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Uppsala län · branschgrupp 05-39
162025
20182025
Visa värden per period
2018
7
2019
5
2020
8
2021
10
2022
6
2023
14
2024
16
2025
16
Nystartade företag
Uppsala län · branschgrupp 05-39
362026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
21
2024Q4
30
2025Q1
26
2025Q2
24
2025Q3
38
2025Q4
20
2026Q1
40
2026Q2
36
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
215
1–4 anställda
84
5–9 anställda
29
10–19 anställda
41
20–49 anställda
32
50–99 anställda
11
100–199 anställda
6
200–499 anställda
6
500+ anställda
1
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter DABCE AB?
Nettoomsättningen var 0,38 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.