Normal registerstatusSNI 42210SNI 68120SNI 46649SNI 63100SNI 73120Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Darmex AB har organisationsnummer 556569-9641. Nettoomsättningen var 72,98 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 3,19 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 25 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
21 apr. 1999
Status
Normal registerstatus
Bransch
Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
—
Anställda
personer
—
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
—
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2025
31 dec. 2025
22 maj 2026 · 142 dagar · Reviderad
31 dec. 2022
31 dec. 2022
30 juli 2023 · 211 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
27 feb. 2022 · 58 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
22 maj 2026
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
30 juli 2023
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
27 feb. 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva mark- och grundarbeten samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Kanalvägen 6
19461 Upplands Väsby
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Upplands Väsby · 0114
Län
Stockholm
Registrerat
21 apr. 1999
Verksamhet startad
9 aug. 2004
Anställdaklass enligt SCB
20-49 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot och verkställande direktör
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
Rörelsemarginal
—
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
EBITDA
—
—
—
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt88,9 %
74 bolag · 20-49 anställda · hela landet
P25 −4,0 %P50 3,2 %P75 10,7 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal4,4 %
75 bolag · 20-49 anställda · hela landet
P25 0,7 %P50 5,5 %P75 10,1 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet23,0 %
64 bolag · 20-49 anställda · hela landet
P25 23,9 %P50 42,4 %P75 60,1 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd2,9 MSEK
75 bolag · 20-49 anställda · hela landet
P25 1,1 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 42.210 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal4,4 %
4,4 %Bolaget
4,7 %Median (P50)
−6,2 % – 13,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet23,0 %
23,0 %Bolaget
54,0 %Median (P50)
30,0 % – 80,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
8,5 %Median (P50)
−7,4 % – 22,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,8 %Median (P50)
−5,7 % – 15,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
83 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 38275764
Huvudarbetsställe
KANALVÄGEN 10 A, 19461 UPPLANDS VÄSBY
Upplands Väsby · Stockholms län
20-49 anställda
42210 · Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp · 68120 · Utformning av byggprojekt · 46649 · Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning · 63100 · Datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. · 73120 · Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
CFAR 38275764
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avloppStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen758Riket · SNI 42.210 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 41-43
7882025
20182025
Visa värden per period
2018
505
2019
563
2020
512
2021
463
2022
515
2023
676
2024
803
2025
788
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 41-43
4742026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
428
2024Q4
363
2025Q1
389
2025Q2
387
2025Q3
428
2025Q4
411
2026Q1
462
2026Q2
474
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
443
1–4 anställda
223
5–9 anställda
42
10–19 anställda
20
20–49 anställda
20
50–99 anställda
4
100–199 anställda
5
200–499 anställda
1
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Darmex AB?
Nettoomsättningen var 72,98 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.