Normal registerstatusSNI 32300SNI 47634SNI 71122SNI 77210SNI 85510SNI 74110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
DECOIN AB har organisationsnummer 556941-8162. Nettoomsättningen var 0,01 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var −0,05 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
6 sep. 2013
Status
Normal registerstatus
Bransch
Tillverkning av sportartiklar
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2018-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2018-12
0,0
2019-12
0,0
2020-12
0,0
2021-12
0,0
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
3 juli 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Design, produktutveckling, CAD konstruktion samt prototyptillverkning inom mekanik. Tillverkning, försäljning och uthyrning av diverse metall- och träkonstruktioner, tillverkning, försäljning och uthyrning av sportartiklar. Byggarbeten för ROT, renovering, ombyggnad och tillbyggnad. Personlig tränare och rådgivare inom hälsa och träning, både vid personliga möten samt on-line. Driva träningsstudio för styrketräning.
Postadress
Korsvägen 3
47542 Hönö
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Göteborg · 1480
Län
Västra Götaland
Registrerat
6 sep. 2013
Verksamhet startad
30 okt. 2013
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt−33,2 %
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−597,4 %
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet59,6 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 32.300 · Västra Götaland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−597,4 %
−597,4 %Bolaget
0,5 %Median (P50)
−14,1 % – 12,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet59,6 %
59,6 %Bolaget
47,0 %Median (P50)
18,0 % – 79,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
0,8 %Median (P50)
−4,7 % – 11,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
0,5 %Median (P50)
−13,9 % – 14,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
16 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 53865473
Huvudarbetsställe
KORSVÄGEN 3, 47542 HÖNÖ
Öckerö · Västra Götalands län
0 anställda
32300 · Tillverkning av sportartiklar · 47634 · Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar · 71122 · Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik · 77210 · Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning · 85510 · Sport- och fritidsutbildning · 74110 · Industridesign och modedesign
CFAR 53865473
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Tillverkning av sportartiklarVästra Götalands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen393Riket · SNI 32.300 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västra Götalands län · branschgrupp 05-39
822025
20182025
Visa värden per period
2018
59
2019
80
2020
60
2021
46
2022
64
2023
57
2024
93
2025
82
Nystartade företag
Västra Götalands län · branschgrupp 05-39
1642026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
126
2024Q4
148
2025Q1
153
2025Q2
142
2025Q3
188
2025Q4
150
2026Q1
198
2026Q2
164
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
329
1–4 anställda
41
5–9 anställda
11
10–19 anställda
6
20–49 anställda
4
50–99 anställda
2
100–199 anställda
0
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter DECOIN AB?
Nettoomsättningen var 0,01 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.