Normal registerstatusSNI 71124SNI 95311SNI 33120SNI 95320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
deXai AB har organisationsnummer 559291-5036. Nettoomsättningen var 0,68 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rörelseresultatet var 0,07 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Gävleborgs län
Registrerat
17 dec. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
Senaste period i vårt underlag: 31 dec. 2021. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2021-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2021-12
0,7
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2021. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
17 dec. 2020 → 31 dec. 2021
K2
6 mars 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva reparation, handel, service och underhåll av verktyg, el och luftstyrda inventarier och motorfordon samt därmed förenlig verksamhet. Därtill skall bolaget även bedriva uthyrning av personal inom verkstadsindustri samt handel med aktier och värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Röste 1408
82194 Bollnäs
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Bollnäs · 2183
Län
Gävleborg
Registrerat
17 dec. 2020
Verksamhet startad
4 feb. 2021
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Nyckeltal
31 dec. 2021
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
Nettoomsättning per anställd
Personalkostnader per anställd
Kassalikviditet
Skuldsättningsgrad
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2021
Omsättningstillväxt—
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Rörelsemarginal9,6 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet29,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd0,7 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan P25 och medianen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 71.124 · Gävleborg · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2021. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal9,6 %
9,6 %Bolaget
13,3 %Median (P50)
−5,3 % – 25,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet29,0 %
29,0 %Bolaget
72,0 %Median (P50)
45,0 % – 84,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
15,9 %Median (P50)
0,8 % – 29,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
18,2 %Median (P50)
0,7 % – 36,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
75 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 66931213
Huvudarbetsställe
RÖSTE 1408, 82194 BOLLNÄS
Bollnäs · Gävleborgs län
0 anställda
71124 · Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik · 95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar · 33120 · Reparation och underhåll av maskiner · 95320 · Reparation och underhåll av motorcyklar
CFAR 66931213
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikGävleborgs län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen5 375Riket · SNI 71.124 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Gävleborgs län · branschgrupp 64-82
322025
20182025
Visa värden per period
2018
28
2019
24
2020
30
2021
32
2022
25
2023
34
2024
49
2025
32
Nystartade företag
Gävleborgs län · branschgrupp 71-72
192026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
20
2024Q4
15
2025Q1
14
2025Q2
19
2025Q3
14
2025Q4
13
2026Q1
18
2026Q2
19
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 388
1–4 anställda
1 567
5–9 anställda
196
10–19 anställda
118
20–49 anställda
82
50–99 anställda
15
100–199 anställda
8
200–499 anställda
1
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Gävleborgs län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
28,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
—
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter deXai AB?
Nettoomsättningen var 0,68 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2021.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.