Normal registerstatusSNI 16240SNI 96990SNI 62201SNI 64993Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Dimljus AB har organisationsnummer 559398-7125. Nettoomsättningen var 0,36 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,09 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Kronobergs län
Registrerat
26 sep. 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Träförpackningstillverkning
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
Kortfristiga skulder
Mkr
Långfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2025
31 dec. 2025
4 juni 2026 · 155 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2023
31 dec. 2023
14 juli 2024 · 196 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
4 juni 2026
26 sep. 2022 → 31 dec. 2023
K215 månader
14 juli 2024
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget kommer att bedriva verksamhet inom stuguthyrning och camping. Bolaget kommer även bedriva coaching, livscoaching, utbildningar inom IT-sektorn och även driva projektledning inom byggsektorn och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Björklyckevägen 17
36297 Linneryd
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Tingsryd · 0763
Län
Kronoberg
Registrerat
26 sep. 2022
Verksamhet startad
1 dec. 2022
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
Rörelsemarginal
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Skuldsättningsgrad
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt−35,3 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal23,9 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet60,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd0,2 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 16.240 · Kronoberg · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal23,9 %
23,9 %Bolaget
2,9 %Median (P50)
0,8 % – 9,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet60,0 %
60,0 %Bolaget
67,0 %Median (P50)
57,0 % – 78,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
5,3 %Median (P50)
2,7 % – 8,8 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,0 %Median (P50)
0,8 % – 9,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
10 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 69463644
Huvudarbetsställe
BJÖRKLYCKEVÄGEN 17, 36297 LINNERYD
Tingsryd · Kronobergs län
0 anställda
16240 · Träförpackningstillverkning · 96990 · Diverse övriga konsumenttjänster · 62201 · Datakonsultverksamhet · 64993 · Handel med och förvaltning av värdepapper, för egen räkning
CFAR 69463644Koordinater saknas
Adresserna finns i listan. Kartan visas när koordinater finns i underlaget.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
TräförpackningstillverkningKronobergs län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen239Riket · SNI 16.240 · 2025
Operativa ledare 55+52,3 %Riket · avsnitt B+C · 2024
15 355 av 29 379 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Kronobergs län · branschgrupp 05-39
112025
20182025
Visa värden per period
2018
6
2019
12
2020
7
2021
8
2022
9
2023
14
2024
6
2025
11
Nystartade företag
Kronobergs län · branschgrupp 05-39
192026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
19
2024Q4
13
2025Q1
20
2025Q2
13
2025Q3
20
2025Q4
21
2026Q1
23
2026Q2
19
Genomsnittlig månadslön45 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt C · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
121
1–4 anställda
45
5–9 anställda
30
10–19 anställda
26
20–49 anställda
11
50–99 anställda
3
100–199 anställda
1
200–499 anställda
2
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Kronobergs län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
54,0 %
Viss minskning · 2026K1
13,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
15,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Dimljus AB?
Nettoomsättningen var 0,36 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.