Normal registerstatusSNI 90390SNI 59200SNI 90200SNI 59120SNI 62100SNI 85522Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
DPM Studios AB har organisationsnummer 559249-6706. Nettoomsättningen var 1,16 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rörelseresultatet var 0,02 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2024).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Kronobergs län
Registrerat
25 mars 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2024
31 dec. 2024
18 aug. 2025 · 230 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
3 juli 2022 · 184 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
18 aug. 2025
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
3 juli 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Musikstudio som erbjuder mixning, mastering samt inspelning. Erbjuder även musikertjänster och stödtjänster vid liveverksamhet så som ljudtekniker och ljustekniker.
Postadress
Ynglingagatan 19
21774 Malmö
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Växjö · 0780
Län
Kronoberg
Registrerat
25 mars 2020
Verksamhet startad
8 apr. 2020
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2024
Omsättningstillväxt43,1 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal2,1 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet64,5 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,2 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 90 · Kronoberg · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal2,1 %
2,1 %Bolaget
2,6 %Median (P50)
−8,5 % – 18,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet64,5 %
64,5 %Bolaget
68,0 %Median (P50)
44,0 % – 89,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
4,9 %Median (P50)
−6,5 % – 27,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,8 %Median (P50)
−8,4 % – 21,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
63 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 65840290
Huvudarbetsställe
YNGLINGAGATAN 19, 21774 MALMÖ
Malmö · Skåne län
1-4 anställda
90390 · Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst · 59200 · Ljudinspelning och musikutgivning · 90200 · Scenkonst · 59120 · Efterproduktion av film, video och TV-program · 62100 · Dataprogrammering · 85522 · Övrig musik-, dans- och kulturell utbildning
CFAR 65840290
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonstKronobergs län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen53 718Riket · SNI 90 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Kronobergs län · branschgrupp 85-99
142025
20182025
Visa värden per period
2018
7
2019
12
2020
8
2021
9
2022
15
2023
10
2024
12
2025
14
Nystartade företag
Kronobergs län · branschgrupp 90-93
122026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
17
2024Q4
16
2025Q1
13
2025Q2
10
2025Q3
14
2025Q4
18
2026Q1
7
2026Q2
12
Genomsnittlig månadslön36 200 kr / månad
Riket · branschavsnitt R · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
49 311
1–4 anställda
3 994
5–9 anställda
198
10–19 anställda
105
20–49 anställda
60
50–99 anställda
24
100–199 anställda
13
200–499 anställda
9
500+ anställda
4
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Kronobergs län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
54,0 %
Viss minskning · 2026K1
13,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
15,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter DPM Studios AB?
Nettoomsättningen var 1,16 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.