Normal registerstatusSNI 86211SNI 96230SNI 85599SNI 86212SNI 90110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Dralette AB har organisationsnummer 556924-2919. Nettoomsättningen var 7,26 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,10 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 4 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
1 mars 2013
Status
Normal registerstatus
Bransch
Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
—
—
Skatt
Mkr
—
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
—
—
Anställda
personer
—
—
—
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
—
—
—
—
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2025
31 dec. 2025
20 maj 2026 · 140 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
1 maj 2022 · 121 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2020
31 dec. 2020
7 feb. 2021 · 38 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2019
31 dec. 2019
16 feb. 2020 · 47 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
20 maj 2026
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
1 maj 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
7 feb. 2021
1 jan. 2019 → 31 dec. 2019
K2
16 feb. 2020
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet med fokus på viktminskning.
Postadress
United Spaces, Elektrogatan 10
17154 Solna
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Uppsala · 0380
Län
Uppsala
Registrerat
1 mars 2013
Verksamhet startad
30 mars 2013
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot och verkställande direktör
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
31 dec. 2017
31 dec. 2016
Rörelsemarginal
—
—
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
—
—
—
—
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
—
—
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
—
—
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt50,0 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal1,3 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet49,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd1,8 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 86.211 · Uppsala · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal1,3 %
1,3 %Bolaget
29,0 %Median (P50)
5,0 % – 58,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet49,0 %
49,0 %Bolaget
71,0 %Median (P50)
52,0 % – 86,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
22,6 %Median (P50)
5,2 % – 53,4 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
31,1 %Median (P50)
6,8 % – 60,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
118 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 53170114
Huvudarbetsställe
VIBYVÄGEN 2 E 1104, 74047 HARBO
Heby · Uppsala län
5-9 anställda
86211 · Primärvårdsmottagningar med läkare m.m. · 96230 · Dagspa, bastu och ångbastu · 85599 · Annan övrig utbildning · 86212 · Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård · 90110 · Litterärt skapande och musikkomposition
CFAR 53170114
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.Uppsala län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen4 889Riket · SNI 86.211 · 2025
Operativa ledare 55+51,2 %Riket · avsnitt Q · 2024
9 643 av 18 849 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Uppsala län · branschgrupp 85-99
342025
20182025
Visa värden per period
2018
26
2019
27
2020
20
2021
22
2022
29
2023
31
2024
38
2025
34
Nystartade företag
Uppsala län · branschgrupp 86-88
252026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
21
2024Q4
20
2025Q1
26
2025Q2
15
2025Q3
26
2025Q4
21
2026Q1
25
2026Q2
25
Genomsnittlig månadslön39 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt Q · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 504
1–4 anställda
1 092
5–9 anställda
45
10–19 anställda
77
20–49 anställda
130
50–99 anställda
23
100–199 anställda
6
200–499 anställda
7
500+ anställda
5
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Dralette AB?
Nettoomsättningen var 7,26 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.