Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

EC Training AB

5591081095 · Strängnäs

Normal registerstatusSNI 93130SNI 74200SNI 73111Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

EC Training AB har organisationsnummer 559108-1095. Nettoomsättningen var 0,60 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026. Rörelseresultatet var −0,13 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 mars 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Södermanlands län
Registrerat
7 apr. 2017
Status
Normal registerstatus
Bransch
Drift av gymanläggningar

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 mars 2020 → 31 mars 2026 · Jämförelsen innehåller 18 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+845 %Kortfristiga skulder 0,26 Mkr → 2,41 Mkr
−762 %Fritt eget kapital 0,28 Mkr → −1,87 Mkr
−647 %Eget kapital 0,33 Mkr → −1,82 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2018-030,8
2019-031,9
2020-033,2
2021-032,9
2022-033,4
2023-034,0
2024-032,8
2025-031,8
2026-030,6

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 mars 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 mars 202631 mars 202531 mars 202431 mars 202331 mars 202231 mars 202131 mars 202031 mars 201931 mars 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Skatt
Mkr
———————
Personalkostnader
Mkr
—
Anställda
personer
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Långfristiga skulder
Mkr
————
Soliditet
%
Koncernbidrag
Mkr
——————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 mars 202631 mars 202616 sep. 2026 · 169 dagar · Reviderad
31 mars 202531 mars 202522 aug. 2025 · 144 dagar · Reviderad
31 mars 202431 mars 202428 juli 2024 · 119 dagar · Reviderad
31 mars 202331 mars 202329 okt. 2023 · 212 dagar · Ej reviderad
31 mars 202231 mars 202216 okt. 2022 · 199 dagar · Ej reviderad
31 mars 202031 mars 202014 juni 2020 · 75 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 apr. 2025 → 31 mars 2026
K2
16 sep. 2026
1 apr. 2024 → 31 mars 2025
K2
22 aug. 2025
1 apr. 2023 → 31 mars 2024
K2
28 juli 2024
1 apr. 2022 → 31 mars 2023
K2
29 okt. 2023
1 apr. 2021 → 31 mars 2022
K2
16 okt. 2022
1 apr. 2019 → 31 mars 2020
K2
14 juni 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Företaget skall vara verksamt inom gym och fitnessanläggningar samt erbjuda konsultation inom hälso och friskvårdssektorn med därtill förenlig verksamhet. Handel med värdepapper samt där med förenlig verksamhet.

Postadress

Regementsgatan 87 64535 Strängnäs
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Strängnäs · 0486
Län
Södermanland
Registrerat
7 apr. 2017
Verksamhet startad
28 apr. 2017
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

6 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 mars 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod93130, 74200, 73111

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Verkställande direktör, styrelseordförande

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 mars 202631 mars 202531 mars 202431 mars 202331 mars 202231 mars 202131 mars 202031 mars 201931 mars 2018
Rörelsemarginal—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA—
Nettoomsättning per anställd——
Personalkostnader per anställd——
Kassalikviditet————
Skuldsättningsgrad————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 mars 2026

Omsättningstillväxt−65,8 %

7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Under första kvartilen
Rörelsemarginal−21,9 %

8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet−307,5 %

9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—

8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet

P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 93.130 · Södermanland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 mars 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−21,9 %
Soliditet−307,5 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

36 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 58290388

Huvudarbetsställe

REGEMENTSGATAN 87, 64535 STRÄNGNÄS

Strängnäs · Södermanlands län

0 anställda

93130 · Drift av gymanläggningar · 74200 · Fotoverksamhet · 73111 · Reklambyråverksamhet

CFAR 58290388
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Drift av gymanläggningarSödermanlands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen1 007Riket · SNI 93.130 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön36 200 kr / månad

Riket · branschavsnitt R · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
462
1–4 anställda
347
5–9 anställda
110
10–19 anställda
57
20–49 anställda
20
50–99 anställda
4
100–199 anställda
2
200–499 anställda
2
500+ anställda
3

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Södermanlands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
9,0 %
Viss ökning · 2026K1
22,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter EC Training AB?

Nettoomsättningen var 0,60 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.