Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Englar AB

5593241325 · Göteborg

Normal registerstatusSNI 93112SNI 77210SNI 47634SNI 74120SNI 58190SNI 58110Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Englar AB har organisationsnummer 559324-1325. Nettoomsättningen var 0,64 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2026. Rörelseresultatet var −0,11 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2026.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
24 juni 2021
Status
Normal registerstatus
Bransch
Drift av golfbanor

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 maj 2025 → 31 maj 2026 · Jämförelsen innehåller 20 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+10 937 %Fritt eget kapital −0,01 Mkr → 1,26 Mkr
+9 468 %Eget kapital 0,01 Mkr → 1,28 Mkr
+5 497 %Summa tillgångar 0,03 Mkr → 1,48 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2021-12−0,0
2023-05−0,0
2024-050,0
2025-050,0
2026-050,6

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 maj 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 maj 202631 maj 202531 maj 202431 maj 202331 dec. 202124 juni 2021
Nettoomsättning
Mkr
—
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
—
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Personalkostnader
Mkr
————
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
—

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 maj 202631 maj 202622 sep. 2026 · 114 dagar · Ej reviderad
31 maj 202531 maj 20252 dec. 2025 · 185 dagar · Ej reviderad
31 maj 202431 maj 20241 dec. 2024 · 184 dagar · Ej reviderad
31 maj 202331 maj 20233 dec. 2023 · 186 dagar · Ej reviderad
31 dec. 202131 dec. 20213 juli 2022 · 184 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juni 2025 → 31 maj 2026
K2
22 sep. 2026
1 juni 2024 → 31 maj 2025
K2
2 dec. 2025
1 juni 2023 → 31 maj 2024
K2
1 dec. 2024
1 jan. 2022 → 31 maj 2023
K217 månader
3 dec. 2023
24 juni 2021 → 31 dec. 2021
K26 månader
3 juli 2022

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom drift av golfanläggningar, försäljning och uthyrning av sport- och fritidsutrustning samt grafisk design och förlagsverksamhet. Vidare erbjuder bolaget tjänster inom affärsutveckling och projektledning för fastighetsrelaterade och sportinriktade projekt samt därmed förenlig verksamhet.

Postadress

Hovås Allé 28 43653 Hovås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Göteborg · 1480
Län
Västra Götaland
Registrerat
24 juni 2021
Verksamhet startad
1 juli 2021
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 maj 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod93112, 77210, 47634, 74120, 58190, 58110

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Verkställande Direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 maj 202631 maj 202531 maj 202431 maj 202331 dec. 2021
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)——
EBITDA———
Omsättningstillväxt———

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 maj 2026

Omsättningstillväxt—

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal−16,7 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Under första kvartilen
Soliditet86,5 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Över tredje kvartilen
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 93.112 · Västra Götaland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 maj 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−16,7 %
Soliditet86,5 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

56 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 67729343

Huvudarbetsställe

HOVÅS ALLÉ 28, 43653 HOVÅS

Göteborg · Västra Götalands län

0 anställda

93112 · Drift av golfbanor · 77210 · Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning · 47634 · Detaljhandel via internet eller postorder med sport- och fritidsartiklar · 74120 · Grafisk design och visuell kommunikation · 58190 · Annan förlagsverksamhet, utom utgivning av programvara · 58110 · Utgivning av böcker

CFAR 67729343
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Drift av golfbanorVästra Götalands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen753Riket · SNI 93.112 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön36 200 kr / månad

Riket · branschavsnitt R · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
257
1–4 anställda
154
5–9 anställda
91
10–19 anställda
166
20–49 anställda
74
50–99 anställda
11
100–199 anställda
0
200–499 anställda
0
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Englar AB?

Nettoomsättningen var 0,64 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.