Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Ervaco AB

5590137526 · Stockholm

Normal registerstatusSNI 71124Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Ervaco AB har organisationsnummer 559013-7526. Nettoomsättningen var 0,74 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2024. Rörelseresultatet var 0,04 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2024.

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
12 maj 2015
Status
Normal registerstatus
Bransch
Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik

Senaste period i vårt underlag: 30 juni 2024. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

30 juni 2021 → 30 juni 2024 · Jämförelsen innehåller 7 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
+526 %Personalkostnader 0,11 Mkr → 0,67 Mkr
+393 %Nettoomsättning 0,15 Mkr → 0,74 Mkr
+393 %Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. 0,15 Mkr → 0,74 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2016-060,5
2017-060,6
2018-060,5
2019-060,7
2020-060,4
2021-060,2
2022-061,1
2023-061,0
2024-060,7

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 30 juni 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal30 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 201830 juni 201730 juni 2016
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
——
Rörelseresultat
Mkr
——
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
——
Årets resultat
Mkr
——
Skatt
Mkr
———
Personalkostnader
Mkr
——
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
——
Fritt eget kapital
Mkr
———
Aktiekapital
Mkr
——
Kassa & bank
Mkr
——
Kortfristiga skulder
Mkr
——
Långfristiga skulder
Mkr
——
Obeskattade reserver
Mkr
———
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
———————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
30 juni 202430 juni 202429 dec. 2024 · 182 dagar · Ej reviderad
30 juni 202330 juni 202313 aug. 2023 · 44 dagar · Ej reviderad
30 juni 202130 juni 202123 jan. 2022 · 207 dagar · Ej reviderad
30 juni 202030 juni 202017 jan. 2021 · 201 dagar · Ej reviderad
30 juni 201930 juni 201919 jan. 2020 · 203 dagar · Ej reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 juli 2023 → 30 juni 2024
K2
29 dec. 2024
1 juli 2022 → 30 juni 2023
K2
13 aug. 2023
1 juli 2020 → 30 juni 2021
K2
23 jan. 2022
1 juli 2019 → 30 juni 2020
K2
17 jan. 2021
1 juli 2018 → 30 juni 2019
K2
19 jan. 2020

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva tekniska konsulttjänster och utveckling av produker inom energiteknik och därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall kunna äga lös och fast egendom samt bedriva handel med värdepapper.

Postadress

Skälderviksplan 10 12060 Årsta
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Stockholm · 0180
Län
Stockholm
Registrerat
12 maj 2015
Verksamhet startad
18 juni 2015
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

5 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 30 juni 2024.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod71124

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

1 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Styrelseledamot

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal30 juni 202430 juni 202330 juni 202230 juni 202130 juni 202030 juni 201930 juni 201830 juni 201730 juni 2016
Rörelsemarginal——
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA———————
Skuldsättningsgrad——
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

30 juni 2024

Omsättningstillväxt−22,4 %

10857 bolag · hela landet och alla branscher

P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal4,9 %

12286 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet68,3 %

15091 bolag · hela landet och alla branscher

P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—

8865 bolag · hela landet och alla branscher

P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 52024

SNI-kod 71.124 · Stockholm · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 30 juni 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal4,9 %
Soliditet68,3 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

848 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 55969281

Huvudarbetsställe

SKÄLDERVIKSPLAN 10, 12060 ÅRSTA

Stockholm · Stockholms län

1-4 anställda

71124 · Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik

CFAR 55969281
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknikStockholms län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen5 375Riket · SNI 71.124 · 2025
Operativa ledare 55+—
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad

Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
3 388
1–4 anställda
1 567
5–9 anställda
196
10–19 anställda
118
20–49 anställda
82
50–99 anställda
15
100–199 anställda
8
200–499 anställda
1
500+ anställda
0

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Ervaco AB?

Nettoomsättningen var 0,74 Mkr för perioden som slutade 30 juni 2024.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.