Normal registerstatusSNI 01410SNI 01610SNI 43320SNI 02102Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Fälla Gård AB har organisationsnummer 559374-6000. Nettoomsättningen var 5,75 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 2,04 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 2 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västerbottens län
Registrerat
6 apr. 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
31 mars 2023 → 31 dec. 2025 · Jämförelsen innehåller 18 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 mars 2023
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2025
31 dec. 2025
14 juni 2026 · 165 dagar · Ej reviderad
31 mars 2023
31 mars 2023
8 okt. 2023 · 191 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
14 juni 2026
6 apr. 2022 → 31 mars 2023
K2
8 okt. 2023
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva lantbruk med inriktning mjölkproduktion, uppfödning av nötkreatur, växtodling, utföra maskintjänster inom jord och skogsbruk. Bolaget ska bedriva bygg- och ventilationsservice samt idka därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Norrfors 265
90592 Umeå
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Umeå · 2480
Län
Västerbotten
Registrerat
6 apr. 2022
Verksamhet startad
5 apr. 2023
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
Nettoomsättning per anställd
—
Personalkostnader per anställd
—
Kassalikviditet
—
Skuldsättningsgrad
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt16,8 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan medianen och P75
Rörelsemarginal35,5 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Över tredje kvartilen
Soliditet53,7 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan P25 och medianen
Omsättning per anställd2,9 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 01.410 · Västerbotten · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal35,5 %
35,5 %Bolaget
7,4 %Median (P50)
1,2 % – 17,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet53,7 %
53,7 %Bolaget
55,0 %Median (P50)
43,0 % – 71,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
6,5 %Median (P50)
2,0 % – 12,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
10,3 %Median (P50)
3,8 % – 20,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
69 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 68852839
Huvudarbetsställe
NORRFORS 265, 90592 UMEÅ
Umeå · Västerbottens län
1-4 anställda
01410 · Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkras · 01610 · Stödverksamhet avseende växtodling · 43320 · Byggnadssnickeriarbeten · 02102 · Skogsskötsel
CFAR 68852839
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Mjölkproduktion och uppfödning av nötkreatur av mjölkrasVästerbottens län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen5 294Riket · SNI 01.410 · 2025
Operativa ledare 55+73,5 %Riket · avsnitt A · 2024
43 928 av 59 733 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västerbottens län · branschgrupp 01-03
32025
20182025
Visa värden per period
2018
5
2019
—
2020
3
2021
5
2022
—
2023
4
2024
—
2025
3
Nystartade företag
Västerbottens län · branschgrupp 01-03
282026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
20
2024Q4
17
2025Q1
23
2025Q2
21
2025Q3
13
2025Q4
12
2026Q1
21
2026Q2
28
Genomsnittlig månadslön34 100 kr / månad
Riket · branschavsnitt A · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 871
1–4 anställda
1 020
5–9 anställda
273
10–19 anställda
108
20–49 anställda
21
50–99 anställda
1
100–199 anställda
0
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västerbottens län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
22,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Fälla Gård AB?
Nettoomsättningen var 5,75 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.