Normal registerstatusSNI 43221SNI 46649SNI 42210SNI 47522SNI 46842Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
FAWTECH AB har organisationsnummer 559273-7232. Nettoomsättningen var 1,49 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,04 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Uppsala län
Registrerat
28 sep. 2020
Status
Normal registerstatus
Bransch
Värme- och sanitetsarbeten
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2022-12
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2022-12
0,0
2023-12
0,0
2024-12
0,9
2025-12
1,5
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
29 maj 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva projektering, rådgivning och entreprenad inom dricksvatten- och brunnsteknik. Verksamheten omfattar brunnsborrning, vattenprovtagning samt försäljning och förmedling av vattenanalyser. Bolaget ska även bedriva försäljning, installation, service och underhåll av: Vattenfilter, vattenreningsanläggningar, vattenpumpar, trycksystem, rör och rördelar samt utföra VVS-installationer och mark- och grävarbeten i anslutning till vattenanläggningar. Därutöver ska bolaget bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Industrivägen 10
74431 Heby
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Heby · 0331
Län
Uppsala
Registrerat
28 sep. 2020
Verksamhet startad
8 okt. 2020
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Verkställande direktör
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
Rörelsemarginal
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
Nettoomsättning per anställd
—
Personalkostnader per anställd
—
Kassalikviditet
—
Skuldsättningsgrad
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt62,2 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal2,9 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet29,3 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd1,5 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.221 · Uppsala · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal2,9 %
2,9 %Bolaget
6,1 %Median (P50)
0,1 % – 11,5 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet29,3 %
29,3 %Bolaget
55,0 %Median (P50)
33,0 % – 75,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
14,5 %Median (P50)
0,6 % – 26,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
6,1 %Median (P50)
0,2 % – 12,1 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
204 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 66575994
Huvudarbetsställe
INDUSTRIVÄGEN 10, 74431 HEBY
Heby · Uppsala län
1-4 anställda
43221 · Värme- och sanitetsarbeten · 46649 · Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning · 42210 · Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp · 47522 · Detaljhandel med järn- och VVS-varor · 46842 · Partihandel med VVS-varor
CFAR 66575994
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Värme- och sanitetsarbetenUppsala län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen6 806Riket · SNI 43.221 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Uppsala län · branschgrupp 41-43
692025
20182025
Visa värden per period
2018
38
2019
50
2020
46
2021
32
2022
36
2023
71
2024
68
2025
69
Nystartade företag
Uppsala län · branschgrupp 41-43
562026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
56
2024Q4
46
2025Q1
51
2025Q2
46
2025Q3
59
2025Q4
58
2026Q1
68
2026Q2
56
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 103
1–4 anställda
2 601
5–9 anställda
539
10–19 anställda
315
20–49 anställda
201
50–99 anställda
36
100–199 anställda
6
200–499 anställda
3
500+ anställda
2
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Uppsala län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
48,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
18,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter FAWTECH AB?
Nettoomsättningen var 1,49 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.