Normal registerstatusSNI 43330SNI 43999SNI 62100SNI 90200SNI 62201Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
FE Mur & Puts AB har organisationsnummer 556832-6044. Nettoomsättningen var 1,43 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,04 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 dec. 2025).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Stockholms län
Registrerat
14 dec. 2010
Status
Normal registerstatus
Bransch
Golv- och väggbeläggningsarbeten
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Räkenskapsåret som slutade 31 dec. 2025. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
—
—
Skatt
Mkr
—
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
—
—
Anställda
personer
—
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
—
—
—
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2025
31 dec. 2025
11 juni 2026 · 162 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
17 juli 2022 · 198 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
11 juni 2026
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
17 juli 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva murning, putsning, plattsättning och musikproduktion, framföra livemusik, framställa websidor och grafisk design och därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Skepptuna Ista 267
19593 Märsta
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Sigtuna · 0191
Län
Stockholm
Registrerat
14 dec. 2010
Verksamhet startad
14 juni 2012
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
31 dec. 2020
31 dec. 2019
31 dec. 2018
Rörelsemarginal
—
—
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA
—
—
—
—
—
—
Nettoomsättning per anställd
—
—
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt−20,2 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal3,0 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan P25 och medianen
Soliditet79,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,4 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Mellan medianen och P75
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 43.330 · Stockholm · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal3,0 %
3,0 %Bolaget
3,3 %Median (P50)
−1,5 % – 9,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet79,0 %
79,0 %Bolaget
50,0 %Median (P50)
29,0 % – 69,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
10,7 %Median (P50)
−2,6 % – 27,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
3,6 %Median (P50)
−1,0 % – 10,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
566 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 52287620
Huvudarbetsställe
SKEPPTUNA ISTA 267, 19593 MÄRSTA
Sigtuna · Stockholms län
1-4 anställda
43330 · Golv- och väggbeläggningsarbeten · 43999 · Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet · 62100 · Dataprogrammering · 90200 · Scenkonst · 62201 · Datakonsultverksamhet
CFAR 52287620
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Golv- och väggbeläggningsarbetenStockholms län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen3 852Riket · SNI 43.330 · 2025
Operativa ledare 55+39,0 %Riket · avsnitt F · 2024
28 930 av 74 134 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Stockholms län · branschgrupp 41-43
7882025
20182025
Visa värden per period
2018
505
2019
563
2020
512
2021
463
2022
515
2023
676
2024
803
2025
788
Nystartade företag
Stockholms län · branschgrupp 41-43
4742026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
428
2024Q4
363
2025Q1
389
2025Q2
387
2025Q3
428
2025Q4
411
2026Q1
462
2026Q2
474
Genomsnittlig månadslön44 300 kr / månad
Riket · branschavsnitt F · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
1 909
1–4 anställda
1 421
5–9 anställda
265
10–19 anställda
158
20–49 anställda
85
50–99 anställda
11
100–199 anställda
3
200–499 anställda
0
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Stockholms län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Ingen förändring · 2026K1
45,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
21,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
5,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter FE Mur & Puts AB?
Nettoomsättningen var 1,43 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.