Hoppa till innehållet
Sök bolag
Bolag

Ferroman Engineering AB

5567206494 · Göteborg

Normal registerstatusSNI 46820Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Överblick

Bolaget i korthet

Ferroman Engineering AB har organisationsnummer 556720-6494. Nettoomsättningen var 135,40 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026. Rörelseresultatet var 7,89 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026. Rapporterat medelantal anställda: 16 (31 mars 2026).

Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
17 jan. 2007
Status
Normal registerstatus
Bransch
Partihandel med metaller och metallmalmer

Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.

Vad som ändrats

31 dec. 2020 → 31 mars 2026 · Jämförelsen innehåller 32 väsentliga förändringar.

Jämför rapporter
UtdelningFöreslagen utdelning 2,80 Mkr → — Mkr
+549 %Kortfristiga skulder 7,67 Mkr → 49,71 Mkr
+332 %Summa tillgångar 13,95 Mkr → 60,22 Mkr

Finansiell historik

Nettoomsättning · Mkr

Visa som tabell
PeriodNettoomsättning
2017-1274,8
2018-1270,2
2019-1258,1
2020-1232,1
2021-1259,5
2022-12110,6
2023-1277,6
2025-03102,8
2026-03135,4

Så fördelades intäkterna

Räkenskapsåret som slutade 31 mars 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.

Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.

Finansiell historik

Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.

Nyckeltal31 mars 202631 mars 202531 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 2017
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
————
Rörelseresultat
Mkr
————
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
————
Årets resultat
Mkr
————
Skatt
Mkr
————
Personalkostnader
Mkr
————
Anställda
personer
————
Summa tillgångar
Mkr
——
Eget kapital
Mkr
————
Fritt eget kapital
Mkr
————
Aktiekapital
Mkr
————
Kassa & bank
Mkr
——————
Kortfristiga skulder
Mkr
————
Långfristiga skulder
Mkr
——————
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
———————

Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.

Årsredovisningar

Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.

Visa som tabell
PeriodRäkenskapsårets slutInlämnad
31 mars 202631 mars 202625 sep. 2026 · 178 dagar · Reviderad
31 dec. 202131 dec. 202129 maj 2022 · 149 dagar · Reviderad
31 dec. 202031 dec. 202017 jan. 2021 · 17 dagar · Reviderad
PeriodInlämnadVisa underlag
1 apr. 2025 → 31 mars 2026
K3
25 sep. 2026
1 jan. 2021 → 31 dec. 2021
K2
29 maj 2022
1 jan. 2020 → 31 dec. 2020
K2
17 jan. 2021

Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.

För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.

Registeruppgifter

Verksamhetsbeskrivning

Bolagets uppdrag är att bedriva försäljning av ritningsbundna icke standardkomponenter i stål, samt projektering och implementering av om-, till-, och nybyggnad av produktionsanläggningar och försörjningssystem inom stålbranschen i Sverige.

Postadress

Produktvägen 5 43533 Mölnlycke
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Göteborg · 1480
Län
Västra Götaland
Registrerat
17 jan. 2007
Verksamhet startad
31 maj 2007
Anställdaklass enligt SCB
5-9 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.

Registeruppgifter: SCB/Bolagsverket, uppdaterade 30 okt. 2026.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Det här finns i underlaget

3 digitala rapporter finns i Bolagsdelta. Den senaste perioden slutar 31 mars 2026.

BolagsformÖvriga aktiebolag
SNI-kod46820

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolagsdelta Pro

Följ det som förändras.

Med Bolagsdelta Pro samlar du bolagen du följer, jämför hela rapporter och granskar förändringar i din arbetsyta.

Se vad Pro ger dig

Revisor & signering

4 undertecknare i senaste rapporten

Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.

Ordförande

Undertecknare

Undertecknare

Verkställande direktör

Beräknade nyckeltal

Beräknat

Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.

Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.

Nyckeltal31 mars 202631 mars 202531 dec. 202331 dec. 202231 dec. 202131 dec. 202031 dec. 201931 dec. 201831 dec. 2017
Rörelsemarginal————
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
EBITDA————
Nettoomsättning per anställd————
Personalkostnader per anställd————
Kassalikviditet————
Skuldsättningsgrad——————
Omsättningstillväxt—

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Bolaget i sitt sammanhang

31 mars 2026

Omsättningstillväxt31,8 %

164 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 −3,4 %P50 6,1 %P75 23,0 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal5,8 %

172 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 1,4 %P50 5,7 %P75 10,6 %
Mellan medianen och P75
Soliditet17,4 %

152 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 26,2 %P50 42,4 %P75 58,8 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd8,5 MSEK

172 bolag · 10-19 anställda · hela landet

P25 1,0 MSEKP50 1,6 MSEKP75 2,6 MSEK
Över tredje kvartilen

Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.

Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning

Officiell branschstatistik

Mot branschen (SCB)

Län + SNI 22024

SNI-kod 46 · Västra Götaland · TAB5693

Bolagets rapportperiod slutar 31 mars 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.

BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal5,8 %
Soliditet17,4 %
Avkastning på totalt kapital—

Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.

4 427 företag i SCB-gruppen.

Källa: SCB, egen bearbetning

SCB

Driftställen

1 driftställe enligt SCB

1Driftställe 45682077

Huvudarbetsställe

PRODUKTVÄGEN 5, 43533 MÖLNLYCKE

Härryda · Västra Götalands län

5-9 anställda

46820 · Partihandel med metaller och metallmalmer

CFAR 45682077
StockholmUppsalaSödermanlandÖstergötlandJönköpingKronobergKalmarGotlandBlekingeSkåneHallandVästra GötalandVärmlandÖrebroVästmanlandDalarnaGävleborgVästernorrlandJämtlandVästerbottenNorrbotten1
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.

1 av 1 driftställen har kartposition.

SCB · Tillväxtanalys

Bolagets bransch i sammanhang

Partihandel med metaller och metallmalmerVästra Götalands län

Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.

Företag i branschen41 578Riket · SNI 46 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad

Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025

Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.

Storleksfördelning och anställningsplaner

Företag per anställdaklass · riket · 2025

0 anställda
25 899
1–4 anställda
9 260
5–9 anställda
2 654
10–19 anställda
1 824
20–49 anställda
1 244
50–99 anställda
417
100–199 anställda
168
200–499 anställda
79
500+ anställda
33

Anställningsplaner

Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.

Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %

Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.

Vanliga frågor

Vad omsätter Ferroman Engineering AB?

Nettoomsättningen var 135,40 Mkr för perioden som slutade 31 mars 2026.

Varifrån kommer uppgifterna?

Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.

Varför saknas vissa uppgifter?

Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.

Vilka personuppgifter visas här?

Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.