Normal registerstatusSNI 47811SNI 68110SNI 64994SNI 77320Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
Final Countdown AB har organisationsnummer 559359-0747. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var −0,01 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västmanlands län
Registrerat
10 jan. 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
Rörelseresultat
Mkr
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
Årets resultat
Mkr
—
Summa tillgångar
Mkr
—
Eget kapital
Mkr
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
Aktiekapital
Mkr
—
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2025
31 dec. 2025
5 juli 2026 · 186 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2024
31 dec. 2024
22 juli 2025 · 203 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
5 juli 2026
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
22 juli 2025
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Gårdemanstorp 1
72592 Västerås
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Västerås · 1980
Län
Västmanland
Registrerat
10 jan. 2022
Verksamhet startad
29 maj 2025
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Inte registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
Skuldsättningsgrad
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet5,1 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Under första kvartilen
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 47 · Västmanland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
1,8 %Median (P50)
−3,9 % – 6,9 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet5,1 %
5,1 %Bolaget
41,0 %Median (P50)
17,0 % – 67,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
6,0 %Median (P50)
−7,5 % – 17,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
2,1 %Median (P50)
−3,4 % – 7,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
621 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 68507532
Huvudarbetsställe
GÅRDEMANSTORP 1, 72592 VÄSTERÅS
Västerås · Västmanlands län
0 anställda
47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 68110 · Handel med egna fastigheter · 64994 · Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare · 77320 · Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
CFAR 68507532
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordonVästmanlands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen65 200Riket · SNI 47 · 2025
Operativa ledare 55+45,0 %Riket · avsnitt G · 2024
28 188 av 62 666 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västmanlands län · branschgrupp 47
172025
20182025
Visa värden per period
2018
11
2019
16
2020
26
2021
21
2022
14
2023
26
2024
22
2025
17
Nystartade företag
Västmanlands län · branschgrupp 47
652026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
54
2024Q4
46
2025Q1
31
2025Q2
50
2025Q3
61
2025Q4
48
2026Q1
49
2026Q2
65
Genomsnittlig månadslön42 400 kr / månad
Riket · branschavsnitt G · SCB · 2025
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
46 499
1–4 anställda
10 902
5–9 anställda
3 730
10–19 anställda
2 210
20–49 anställda
1 174
50–99 anställda
364
100–199 anställda
176
200–499 anställda
78
500+ anställda
67
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västmanlands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
—
Ingen förändring · 2026K1
55,0 %
Viss ökning · 2026K1
16,0 %
Viss minskning · 2026K1
5,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter Final Countdown AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.