Normal registerstatusSNI 71110SNI 74140SNI 74110SNI 74120SNI 74130Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
FIRST HAMMER STUDIO AB har organisationsnummer 559057-2953. Nettoomsättningen var 0,37 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024. Rörelseresultatet var −0,06 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 aug. 2024).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Hallands län
Registrerat
4 apr. 2016
Status
Normal registerstatus
Bransch
Arkitektverksamhet
Senaste period i vårt underlag: 31 aug. 2024. Kontrollera originalkällan om du behöver nyare uppgifter.
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
31 aug. 2023 → 31 aug. 2024 · Jämförelsen innehåller 3 väsentliga förändringar.
Räkenskapsåret som slutade 31 aug. 2024. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 aug. 2024
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Långfristiga skulder
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 aug. 2024
31 aug. 2024
1 dec. 2024 · 92 dagar · Ej reviderad
31 aug. 2023
31 aug. 2023
3 dec. 2023 · 94 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 sep. 2023 → 31 aug. 2024
K2
1 dec. 2024
1 sep. 2022 → 31 aug. 2023
K2
3 dec. 2023
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggnadsarkitektur, möbeldesign och industridesign, föredrag, utbildning, varumärkesstrategi, hantverk inom bygg, design och produktion av montrar för mässor, konstnärlig verksamhet såsom musik, design och produktion av konstinstallationer, design och produktion av utställningar, samt design och produktion av skulpturer.
Postadress
Byvägen 15
43836 Landvetter
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Varberg · 1383
Län
Halland
Registrerat
4 apr. 2016
Verksamhet startad
26 maj 2016
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 aug. 2024
31 aug. 2023
31 aug. 2022
31 aug. 2021
31 aug. 2020
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
—
—
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
—
—
Skuldsättningsgrad
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 aug. 2024
Omsättningstillväxt28,2 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Över tredje kvartilen
Rörelsemarginal−16,1 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Under första kvartilen
Soliditet75,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd0,4 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Under första kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 52024
SNI-kod 71.110 · Halland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 aug. 2024. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal−16,1 %
−16,1 %Bolaget
1,8 %Median (P50)
−9,9 % – 26,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet75,0 %
75,0 %Bolaget
64,0 %Median (P50)
48,0 % – 77,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
4,2 %Median (P50)
−11,1 % – 31,3 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
4,9 %Median (P50)
−8,8 % – 26,7 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
49 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 57154189
Huvudarbetsställe
BYVÄGEN 15, 43836 LANDVETTER
Härryda · Västra Götalands län
0 anställda
71110 · Arkitektverksamhet · 74140 · Annan specialiserad designverksamhet · 74110 · Industridesign och modedesign · 74120 · Grafisk design och visuell kommunikation · 74130 · Inredningsdesign
CFAR 57154189
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
ArkitektverksamhetHallands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen4 432Riket · SNI 71.110 · 2025
Operativa ledare 55+—
Konkurser
Hallands län · branschgrupp 64-82
512025
20182025
Visa värden per period
2018
33
2019
33
2020
32
2021
32
2022
31
2023
44
2024
45
2025
51
Nystartade företag
Hallands län · branschgrupp 71-72
252026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
17
2024Q4
30
2025Q1
23
2025Q2
22
2025Q3
31
2025Q4
24
2026Q1
25
2026Q2
25
Genomsnittlig månadslön53 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt M · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 184
1–4 anställda
974
5–9 anställda
125
10–19 anställda
86
20–49 anställda
46
50–99 anställda
11
100–199 anställda
3
200–499 anställda
3
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Hallands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
13,0 %
Viss ökning · 2026K1
18,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter FIRST HAMMER STUDIO AB?
Nettoomsättningen var 0,37 Mkr för perioden som slutade 31 aug. 2024.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.