Normal registerstatusSNI 95311SNI 47811SNI 47830SNI 47820SNI 95313Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
First MX AB har organisationsnummer 559306-7795. Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rörelseresultatet var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025. Rapporterat medelantal anställda: 0 (31 dec. 2021).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Västra Götalands län
Registrerat
12 mars 2021
Status
Normal registerstatus
Bransch
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
Rörelseresultat
Mkr
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
Årets resultat
Mkr
Skatt
Mkr
—
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
—
—
Anställda
personer
—
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
Eget kapital
Mkr
Fritt eget kapital
Mkr
Aktiekapital
Mkr
Kassa & bank
Mkr
—
Kortfristiga skulder
Mkr
Soliditet
%
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll. Samma räkenskapsår, olika rapporter. Detta är inte årlig tillväxt.
Årsredovisningar
Från räkenskapsårets slut till inlämning hos Bolagsverket. Lång väntan är en signal i sig.
Visa som tabell
Period
Räkenskapsårets slut
Inlämnad
31 dec. 2025
31 dec. 2025
2 juli 2026 · 183 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2024
31 dec. 2024
4 aug. 2025 · 216 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2022
31 dec. 2022
6 aug. 2023 · 218 dagar · Ej reviderad
31 dec. 2021
31 dec. 2021
24 juli 2022 · 205 dagar · Ej reviderad
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 jan. 2025 → 31 dec. 2025
K2
2 juli 2026
1 jan. 2024 → 31 dec. 2024
K2
4 aug. 2025
1 jan. 2022 → 31 dec. 2022
K2
6 aug. 2023
12 mars 2021 → 31 dec. 2021
K210 månader
24 juli 2022
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall driva försäljning av motorcyklar och reservdelar till motorcyklar samt idka därmed förenlig verksamhet. Handel med och service av motorcyklar inklusive reservdelar och tillbehör Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik Förvaltning av och handel med värdepapper för en begränsad och sluten krets av ägare
Postadress
Jula Bergatorp 1
54293 Mariestad
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Mariestad · 1493
Län
Västra Götaland
Registrerat
12 mars 2021
Verksamhet startad
18 mars 2021
Anställdaklass enligt SCB
0 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Inte registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Undertecknare
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 dec. 2025
31 dec. 2024
31 dec. 2023
31 dec. 2022
31 dec. 2021
Rörelsemarginal
—
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
—
—
—
Kassalikviditet
Omsättningstillväxt
—
—
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 dec. 2025
Omsättningstillväxt—
10857 bolag · hela landet och alla branscher
P25 −24,8 %P50 0,7 %P75 27,2 %
Rörelsemarginal—
12286 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,8 %P50 12,7 %P75 35,0 %
Soliditet76,6 %
15091 bolag · hela landet och alla branscher
P25 41,0 %P50 66,0 %P75 86,0 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd—
8865 bolag · hela landet och alla branscher
P25 0,6 MSEKP50 1,0 MSEKP75 1,5 MSEK
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 95 · Västra Götaland · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 dec. 2025. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal—
—Bolaget
7,6 %Median (P50)
0,3 % – 18,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Soliditet76,6 %
76,6 %Bolaget
61,0 %Median (P50)
37,0 % – 79,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
13,0 %Median (P50)
0,6 % – 30,2 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
7,6 %Median (P50)
0,4 % – 18,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
163 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 67264465
Huvudarbetsställe
JULA BERGATORP 1, 54293 MARIESTAD
Mariestad · Västra Götalands län
0 anställda
95311 · Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar · 47811 · Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon · 47830 · Detaljhandel med motorcyklar, reservdelar och tillbehör till motorcyklar · 47820 · Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon · 95313 · Däckservice
CFAR 67264465
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklarVästra Götalands län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen3 823Riket · SNI 95 · 2025
Operativa ledare 55+36,8 %Riket · avsnitt R+S+T+U · 2024
23 044 av 62 579 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Västra Götalands län · branschgrupp 85-99
1212025
20182025
Visa värden per period
2018
89
2019
92
2020
83
2021
86
2022
103
2023
117
2024
116
2025
121
Nystartade företag
Västra Götalands län · branschgrupp 94-99
1832026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
183
2024Q4
164
2025Q1
188
2025Q2
185
2025Q3
190
2025Q4
173
2026Q1
187
2026Q2
183
Genomsnittlig månadslön39 600 kr / månad
Riket · branschavsnitt S · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
3 075
1–4 anställda
616
5–9 anställda
81
10–19 anställda
35
20–49 anställda
13
50–99 anställda
1
100–199 anställda
1
200–499 anställda
1
500+ anställda
0
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Västra Götalands län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
49,0 %
Viss minskning · 2026K1
7,0 %
Viss ökning · 2026K1
20,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
19,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
3,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter First MX AB?
Nettoomsättningen var 0,00 Mkr för perioden som slutade 31 dec. 2025.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.