Normal registerstatusSNI 62201SNI 62100SNI 47401SNI 62900Övriga aktiebolag1 driftställe enligt SCB
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Överblick
Bolaget i korthet
GatherIT AB har organisationsnummer 559391-5944. Nettoomsättningen var 1,66 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2026. Rörelseresultatet var 0,41 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2026. Rapporterat medelantal anställda: 1 (31 maj 2026).
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Län
Dalarnas län
Registrerat
5 aug. 2022
Status
Normal registerstatus
Bransch
Datakonsultverksamhet
Senaste uppgift per nyckeltal. Perioden visas för varje värde.
Vad som ändrats
Vi behöver två digitala rapporter för att visa vad som ändrats. Nästa jämförelse kommer när bolaget lämnar in nästa rapport.
Finansiell historik
Nettoomsättning · Mkr
2023-05
Visa som tabell
Period
Nettoomsättning
2023-05
1,0
2024-05
2,0
2025-05
1,8
2026-05
1,7
Så fördelades intäkterna
Räkenskapsåret som slutade 31 maj 2026. Ur årsredovisningens resultaträkning.
Flödena bygger på de rapporterade posterna. Övrigt är skillnaden mellan summan och de poster rapporten anger. Klicka på ett flöde för källan.
Finansiell historik
Nettoomsättning avser försäljningen. Rörelsens omsättning är nettoomsättning plus övriga rörelseintäkter. Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m. är en separat rapporterad post.
Nyckeltal
31 maj 2026
31 maj 2025
31 maj 2024
31 maj 2023
Nettoomsättning
Mkr
Rörelseintäkter, lagerförändringar m.m.
Mkr
—
—
Rörelseresultat
Mkr
—
—
Resultat efter finansiella poster
Mkr
Resultat före skatt
Mkr
—
—
Årets resultat
Mkr
—
—
Skatt
Mkr
—
—
Personalkostnader
Mkr
—
—
Anställda
personer
—
—
—
Summa tillgångar
Mkr
—
—
Eget kapital
Mkr
—
—
Fritt eget kapital
Mkr
—
—
Aktiekapital
Mkr
—
—
Kassa & bank
Mkr
—
—
Kortfristiga skulder
Mkr
—
—
Obeskattade reserver
Mkr
—
—
Soliditet
%
Föreslagen utdelning
Mkr
—
—
—
Enstaka värden saknas. De visas som ett streck, aldrig som noll. Kostnadsrader visas med tecknet i källan. Ett positivt kostnadsbelopp dras av i resultaträkningen; saknade poster visas inte som noll.
Årsredovisningar
Period
Inlämnad
Visa underlag
1 juni 2025 → 31 maj 2026
K2
3 juni 2026
Endast digitala årsredovisningar ingår. Ett saknat år betyder inte att rapporten saknas hos myndigheten.
För rapporter före 2025 avser inlämningsdatum bulkfilens vecka och kan vara ungefärligt.
Registeruppgifter
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom it, utveckla mjukvaruprodukter, sälja mjukvara samt hårdvara, äga och förvalta värdepapper och utöva därmed förenlig verksamhet.
Postadress
Läroverksgatan 2
78440 Borlänge
Bolagsform
Övriga aktiebolag
Kommun / säte
Borlänge · 2081
Län
Dalarna
Registrerat
5 aug. 2022
Verksamhet startad
11 aug. 2022
Anställdaklass enligt SCB
1-4 anställda
F-skatt
Registrerad
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad
Anställdaklassen är ett intervall från SCB. Rapporterat medelantal anställda visas separat med sin rapportperiod.
Namn på personer visas för inloggade användare med rätt abonnemang.
Styrelseledamot och verkställande direktör
Beräknade nyckeltal
Beräknat
Beräknade värden från rapporterade poster i årsredovisningarna, inte rapporterade nyckeltal. Varje punkt anger vilka poster och dokument som använts.
Färgen jämför varje rad med sig själv: mörkare är högre för det nyckeltalet. Klicka på en ruta för beräkningen.
Nyckeltal
31 maj 2026
31 maj 2025
31 maj 2024
31 maj 2023
Rörelsemarginal
—
—
Vinstmarginal (efter finansiella poster)
Nettoomsättning per anställd
—
—
—
Personalkostnader per anställd
—
—
—
Omsättningstillväxt
—
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Bolaget i sitt sammanhang
31 maj 2026
Omsättningstillväxt−6,7 %
7757 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 −20,8 %P50 1,5 %P75 27,1 %
Mellan P25 och medianen
Rörelsemarginal24,9 %
8942 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 1,1 %P50 13,1 %P75 33,4 %
Mellan medianen och P75
Soliditet74,0 %
9484 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 42,0 %P50 63,0 %P75 80,6 %
Mellan medianen och P75
Omsättning per anställd1,7 MSEK
8193 bolag · 1-4 anställda · hela landet
P25 0,5 MSEKP50 0,9 MSEKP75 1,5 MSEK
Över tredje kvartilen
Jämförelsegruppen består av bolag med en digital årsredovisning i samma bransch (SNI, två siffror), län och anställdaklass när minst 15 bolag finns. Annars används en bredare grupp.
Källa: Bolagsverket och SCB, egen bearbetning
Officiell branschstatistik
Mot branschen (SCB)
Län + SNI 22024
SNI-kod 62 · Dalarna · TAB5693
Bolagets rapportperiod slutar 31 maj 2026. SCB:s statistikår visas ovan; perioderna kan skilja sig.
BolagetMedian (P50)Mitten 50 % (P25–P75)
Rörelsemarginal24,9 %
24,9 %Bolaget
17,0 %Median (P50)
2,0 % – 36,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Soliditet74,0 %
74,0 %Bolaget
67,0 %Median (P50)
43,0 % – 82,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Avkastning på totalt kapital—
—Bolaget
22,0 %Median (P50)
2,8 % – 42,6 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
Vinstprocent—
—Bolaget
19,4 %Median (P50)
3,3 % – 38,0 %Mitten 50 % (P25–P75)
Jämförbart värde för bolaget saknas i detta underlag.
345 företag i SCB-gruppen.
Källa: SCB, egen bearbetning
SCB
Driftställen
1 driftställe enligt SCB
1Driftställe 69291243
Huvudarbetsställe
LÄROVERKSGATAN 2, 78440 BORLÄNGE
Borlänge · Dalarnas län
1-4 anställda
62201 · Datakonsultverksamhet · 62100 · Dataprogrammering · 47401 · Detaljhandel med datorer, programvara, data- och tv-spel · 62900 · Annan it- och dataverksamhet
CFAR 69291243
Förenklade länsgränser från öppna data (okfse/sweden-geojson). Koordinater: SCB.
1 av 1 driftställen har kartposition.
SCB · Tillväxtanalys
Bolagets bransch i sammanhang
DatakonsultverksamhetDalarnas län
Varje mått visar sin statistiska grupp och period. Företagsantal, ledarålder och lön gäller riket; regionala serier anger län och branschgrupp.
Företag i branschen48 616Riket · SNI 62 · 2025
Operativa ledare 55+26,5 %Riket · avsnitt J · 2024
9 434 av 35 539 operativa ledare i den redovisade gruppen.
Konkurser
Dalarnas län · branschgrupp 58-63
102025
20182025
Visa värden per period
2018
3
2019
—
2020
—
2021
5
2022
5
2023
4
2024
4
2025
10
Nystartade företag
Dalarnas län · branschgrupp 62-63
342026Q2
2024Q32026Q2
Visa värden per period
2024Q3
15
2024Q4
14
2025Q1
14
2025Q2
13
2025Q3
19
2025Q4
24
2026Q1
32
2026Q2
34
Genomsnittlig månadslön56 800 kr / månad
Riket · branschavsnitt J · SCB · 2025
Månadslönen är ett branschsnitt. Personalkostnaden är bolagets totala rapporterade kostnad, inte en genomsnittslön.
Storleksfördelning och anställningsplaner
Företag per anställdaklass · riket · 2025
0 anställda
29 811
1–4 anställda
15 489
5–9 anställda
1 282
10–19 anställda
913
20–49 anställda
702
50–99 anställda
207
100–199 anställda
128
200–499 anställda
60
500+ anställda
24
Anställningsplaner
Andel arbetsställen i Dalarnas län, alla branscher.
Minskning över 10 % · 2026K1
2,0 %
Ingen förändring · 2026K1
47,0 %
Viss minskning · 2026K1
11,0 %
Viss ökning · 2026K1
19,0 %
Kan inte bedöma · 2026K1
20,0 %
Ökning över 10 % · 2026K1
1,0 %
Källa: SCB, egen bearbetning. Källa: Tillväxtanalys.
Vanliga frågor
Vad omsätter GatherIT AB?
Nettoomsättningen var 1,66 Mkr för perioden som slutade 31 maj 2026.
Varifrån kommer uppgifterna?
Uppgifterna bygger på Bolagsverket och SCB, med egen bearbetning. Varje finansiellt värde länkar till sin rapportreferens.
Varför saknas vissa uppgifter?
Bolagsdelta omfattar digitala årsredovisningar och tillgängliga registeruppgifter. Ett streck betyder att uppgiften saknas i underlaget, aldrig att värdet är noll.
Vilka personuppgifter visas här?
Publika bolagssidor visar roller och antal. Namn och originaldokument kräver inloggning och rätt åtkomst.